Wiecie co jest najgorsze? Ludzka obojętność. Obojętność na drugiego człowieka. Obojętność na łzy, na to, kiedy widzimy, że drugiej osobie jest źle i z czymś sobie nie radzi. Brak umiejętności wczucia w sytuację drugiej osoby. Szczerze mówiąc, to mnie przeraża. Przerażają mnie ludzie, którzy bezlitośnie wydają oceny na temat innych, jednocześnie nie mając sobie nic do zarzucenia.


PRZESTAŃ WYMYŚLAĆ

W domu rodzice mówili „wymyślasz”, zajmij się czymś, poczytaj lepiej książkę. Przyjaciele mówili, przestań „wymyślać”, a kiedy mówił o tym, co go boli, wzruszali ramionami. Dziewczyna nie chciała go słuchać, bo również uważała, jego problemy za zbyt błahe, żeby brać je serio – myślała, że „wymyśla”. Jak wielkie było zdziwienie, gdy znaleźli go w szpitalu…po nieudanej próbie samobójczej. Na szczęście nieudanej. Nie lekceważ czyichś uczuć, to co jest dla Ciebie błahe, kogoś innego może przerosnąć. Nie odsyłaj nikogo z kwitkiem, bo może już z nim nie wrócić. Nigdy nie wiesz, co siedzi w głowie i sercu drugiego człowieka.


sahara-desert-pustynia


TY TO MASZ PROBLEMY

Kiedyś usłyszałam od pewnej kobiety, że każdy z nas nosi na plecach plecak w postaci doświadczeń. Nie wolno nam oceniać czy ten, który nosi Twój przyjaciel jest cięższy, od tego, który nosisz Ty. Każdy ma swoją drogę, a życie stawia przed nami wyzwania proporcjonalne do siły, którą w sobie posiadamy.

TOBIE JEST CAŁY CZAS PRZYKRO

Lekceważąca odpowiedź, ćwiartująca cudzą wrażliwość na kawałki. Przychodzisz do kogoś, myślisz o tym jak złożyć zdanie, w jaki sposób wyrazić uczucia i opowiedzieć, o tym, co nie pozwala Ci spokojnie zasnąć w nocy. „Jest mi przykro” – „tobie jest cały czas przykro”, „martwi mnie….” – „ciebie cały czas coś martwi”, „jest mi smutno” – „tobie jest cały czas smutno”. 

Myślisz, że ta osoba przyjdzie do Ciebie po raz kolejny? Nie przyjdzie już nigdy.  Jeżeli ktoś się przed Tobą otwiera, uzewnętrznia z problemem, słabością, nie warto go zamykać. Czasami jednym zdaniem można zgasić kogoś na zawsze. Nie rzucaj słów na wiatr, nie rań nimi ludzi i co najważniejsze bezpodstawnie nie oceniaj. Rzeczy, które są dla Ciebie błahe dla kogoś innego mogą być nie do przeskoczenia.


sahara-desert-mhamid


JESTEŚ NIENORMALNY / NIENORMALNA

Świat jest pełen wariatów, ale nie warto używać tego zwrotu w trudnych sytuacjach i wpajać komuś, że coś jest z nim nie tak. Ten komunikat działa na zasadzie wykluczenia – jesteś nienormalny – inny, gorszy. Życie to dobre chwile, ale również te gorsze, a my nie jesteśmy paczką, żelowych gumisiów, które muszą być cały czas uśmiechnięte i to jest absolutnie normalne. Jeżeli nie potrafisz komuś pomóc, to nie utrudniaj mu wyjścia z dołka.

UŚMIECHNIJ SIĘ

Człowiek, który znajduje się w trudnej sytuacji, z którą sobie nie radzi, nie będzie się uśmiechał. To tak jak wymaganie od kogoś, kto nie zna hiszpańskiego, płynnego dialogu w tym języku. Poza tym…ile jest wart nieszczery uśmiech?

PRZESTAŃ SIĘ MAZAĆ

Masz prawo czuć się gorzej, możesz mieć zły humor. Możesz potrzebować się wypłakać i nie ma w tym nic złego.


Co w takim razie możesz powiedzieć człowiekowi, który ma gorszy czas i potrzebuje Twojej pomocy? Powiedz mu, ile dla Ciebie znaczy, jaki jest wspaniały, że go nie zostawisz i dacie sobie radę.