Kudełkowska pisała ostatnio o tym jak nie zrazić do siebie facetów KLIK, a ja dziś chciałabym odnieść się do tego ogólniej i napisać jak (postarać się) nie zrazić do siebie ludzi, zarówno tych płci męskiej, jak i żeńskiej. Całkiem miło jest pójść na imprezę i poznać kilka interesujących osób, z którymi można zamienić kilka słów, a później znów spotkać się gdzieś, nawet przypadkiem i zobaczyć, że taka osoba uśmiecha się na nasz widok, a nie na przykład ucieka albo udaje, że właśnie dostaje sms-a.


1. O matko! Słyszeliście jak Iwona się ostatnio nachlała?!
Nie obgaduj! To jest według mnie absolutna podstawa! Jak masz ochotę pogadać z kimś o nowej, beznadziejnej fryzurze Hanki albo wygłosić przemówienie na temat bezsensownego związku Janka i Julki, to umów się z najlepszą kumpelą, którą znasz x-lat i której w życiu do nikogo nie obgadałaś/eś, a z którą takie ploteczki raz na jakiś czas poprawiają Ci humor. Ale broń boże (niezależnie w jakiej będzie postaci) nie mów źle o innych przy nowo poznanych osobach. Po pierwsze to źle świadczy o Tobie, nie o obgadywanych. Poza tym skoro obgadujesz Hankę i Julkę teraz, to zaraz pewnie pójdziesz dalej i mówić będzie o tych, których własnie udało Ci się poznać. Ale też postawmy sprawę jasno – obgadywanie jest generalnie ZAWSZE bardzo słabe, jeśli ma niewiele wspólnego z konstruktywną krytyką. Zajmują się tym zazwyczaj ci najbardziej zakompleksieni. Taka prawda.

2.  Straciłam dziewictwo w wieku 16 lat, a teraz z Markiem najbardziej lubimy na łyżeczkę.
Nie, nie i jeszcze raz nie. Temat seksu i wszelkich innych, intymnych spraw możesz poruszać z własnym chłopakiem (lub dziewczyną, jak kto woli) bądź z naprawdę bliską Ci osobą. Nie każdy ma ochotę wysłuchiwać takich historii, uwierz. Już lepiej porozmawiajcie o pogodzie.

3. Właśnie zaprosiłam Cię na fejsie do znajomych, zaakceptuj, pliiis! I daj mi od razu swój numer, puszczę ci sygnał. Jutro jest fajna impreza w mieście, może się zdzwonimy i razem skoczymy?
Nie narzucaj się nikomu. Nie zmuszaj na siłę nikogo do swojej obecności. Jeśli ktoś poprosi Cię o numer telefonu, a Ty masz ochotę go dać, super. Ale zdaj sobie sprawę, że to, że ktoś jest miły wcale nie musi znaczyć, że od razu ma ochotę się z Tobą zaprzyjaźnić. W początkowej fazie znajomości fajnie jest być wesołym, radosnym, uśmiechniętym, otwartym, ale jednak ZDYSTANSOWANYM, żeby czasem nie przekroczyć czyjejś granicy intymności czy swobody.

4. Ja pierdole, ochujeje zaraz z tym jebanym gównem, kurwa mać, pierdolony złom!
Tak samo jak w przypadku nowo poznanego chłopaka, znajomym również może przeszkadzać taki język. Nie każdy klnie jak szewc. Jeśli Twoi znajomi to akceptują, to super, ale bądź tolerancyjny, nie każdy musi lubić takie słownictwo. Po co na wstępie zrażać do siebie kogoś. I nie chodzi tu o kwestię „nie będę nikogo udawać, na co dzień tak się zachowuję, więc czemu dziś ma być inaczej?”. Suuuper. Bądź sobą. Ale zachowaj też choć minimum kultury.

5. Ale dlaczego głosowałaś właśnie na nich? Przecież oni są beznadziejni! Powinnaś wybrać coś lepszego…
Nie od dziś wiadomo, że zarówno religia jak i polityka, to tematy drażliwe. Aczkolwiek uważam, że samo poruszenie ich, nawet na pierwszym spotkaniu, nie jest aż tak dużym problemem, o ile (!) nie będziemy próbować innym narzucić własnego zdania bądź wmówić, że ich zdanie jest głupie/niewłaściwe/bez sensu! Każdy ma prawo myśleć jak chce, zwłaszcza na temat tego typu spraw i uszanujemy to. Nic tak nie denerwuje jak ktoś chce kogoś na siłę do czegoś przekonać. A już zwłaszcza, kiedy nie ma nawet solidnych argumentów, tylko uważa „tak, bo tak”. Wrr!


Oczywiście to, co zostało opisane powyżej dobrze jest potraktować z dużym przymrużeniem oka. Wszystko zależy od sytuacji, od charakteru spotkania, od ludzi. Czasami od pierwszej chwili łapiemy z kimś świetny kontakt i żaden temat nam nie straszny. Jednak generalnie warto czasem zastanowić się co mówimy. Bo jak to kiedyś napisał Mark Twain: „Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.” Mądry człowiek.

IMG_5350

IMG_5358

IMG_5362

20160131_122506-01