Pisząc ten post właśnie jestem w trakcie pakowania walizki do Maroko. ❤️ Życie na walizkach daje mi dużo radości, a co najważniejsze wyprawy w ciepłe strony świata zimą zawsze korzystnie na mnie wpływają…😉

Tak jak wspomniałam we wcześniejszych wpisach z Izraela (znajdziecie je TU i TU), nasz wyjazd w tę część świata był zupełnie spontaniczny, w związku z czym nie miałam czasu się do niego przygotować i zupełnie nie wiedziałam czego się spodziewać.

Izrael przejechaliśmy od północy do południa, zwiedzając takie miejsca jak: Tel Awiw, Jerozolima, Morze Martwe i miejscowość wysuniętą najbardziej na południe Ejlat.

Jedno jest pewne każda z wymienionych części Izraela, jest po prostu rożna. Tel Awiw to piękne miasto z 14-kilometrową plażą, pełne modernistycznych wieżowców, klubów i restauracji. Jerozolima to natomiast magiczne miejsce, gdzie krzyżują się największe religie świata, a jednocześnie można w nim poczuć niesamowity spokój i wyjątkową energię. Południe i Ejlat to zdecydowanie najczęściej obierane kierunki przez turystów – jest tam najcieplej i jeżeli marzysz o planowaniu – to właśnie tam powinieneś się udać.


tel-Aviv-Israel


Co warto wiedzieć przed wyprawą do Izraela?

1. Ceny

Jest drogo – ceny w Izraelu są naprawdę zaskakujące. Wodę mineralną można kupić w cenie 6-10 zł, tak samo cenowo wypada pieczywo. O tyle, o ile może Ci się udać kupić falafla w cenie Ok. 6 zł, tak w sklepach ceny są kilka razy droższe niż w Polsce, więc nastaw się na to, że za bułkę i wodę zapłacisz około 20 zł. 😉 Noclegi też nie należą do najtańszych szczególnie te w Tel Awiwie.

2. Wojsko

w Izraelu obowiązuje służba wojskowa, zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Żołnierze często ubrani są po cywilnemu i wyglądają dość hmmmm casualowo. 👌 Po jakimś czasie człowiek przyzwyczaja się do widoku 19-łatki w jeansowej spódniczce, jedzącą kanapkę z zawieszonym karabinem.

3. Szabat

W Judaizmie szabat to ostatni dzień tygodnia. Szabat trwa od piątku wieczór do soboty wieczór. Zamknięta jest większość sklepów, restauracji, kantory i nie działa komunikacja miejska. Utrudnione jest więc poruszanie się po Izraelu. W sobotę wieczór wszystko wraca do normy i miasta znowu zaczynają tętnić życiem. W Tel Awiwie szabat jest mniej rygorystyczny niż Jerozolimie i miejscach kultu religijnego.


C903061F-E919-4AB4-AD9B-8C87CF4E5B04


4. Jerozolima

To miejsce święte dla trzech religii: chrześcijaństwa, judaizmu oraz islamu. Jej starsza część składa się z czterech dzielnic: muzułmańskiej, ormiańskiej, żydowskiej oraz chrześcijańskiej.


jerozolima-Izrael-co-warto-zobaczycJerozolima-Izrael-co-warto-zobaczyc


5. Najniżej położony punkt na ziemi

Czyli Morze Martwe – jedna z największych atrakcji Izraela i jednocześnie najniżej położony punkt na ziemi – 422 pod poziomem morza. Jednocześnie jeden z najbardziej zasolonych zbiorników świata. Tak wielkie zasolenie wody ma swoje plusy – ułatwia unoszenie się na wodzie, co jest jego główną atrakcją.


morze-martwe-izrael

morze-martwe-izrael 73FD9A4F-535D-47E3-8D8B-773D2DC0C9B0


6. Autostop

Autostop w Izraelu nie jest popularny, jednak jest możliwy. Kiedyś w ten sposób podróżowali żołnierze. Zdarzało mi się wielokrotnie łapać stopa w Izraelu i wszystkie próby kończyły się sukcesem. 😉 Na swojej drodze spotykałam samych miłych ludzi.


Ejlat-Izrael-israel

44CCE840-E330-4E2B-8116-541A5F44BA1EIzrael-stop-co-warto-wiedzieć


7. Szekle

Czyli izraelska waluta – jej przelicznik to 1 szekel to około 1,1 zł także bardzo łatwo jest wszystko przeliczyć. 😉

8. Strefa czasowa

W Izraelu przestawia się czas o jedną godzinę w przód. Stosunkowo szybko robi się ciemno, bo już około 19.

9. Jedzenie

Jeżeli chodzi o Izrael, to króluje tam hummus, falafle, szakszuka. Warto wybrać się na lokalny targ, by spróbować izraelskich produktów. Dużą popularnością cieszą się również świeżo wypiekane chlebki i oliwki….mnóstwo oliwek! ❤️


mahame-yehuda-jerusalemmahame-yehuda-jerusalem

jedzenie-izrael


10. Lotnisko

Po przylocie z Izraela czeka Cię długa kolejka po sprawdzenie dokumentów i oczywiście kilka pytań. Po co? Z kim? Na ile?😂 Podczas odlotu trzeba się zaopatrzyć w czas na dodatkową rozmowę z kontrolerami. Jeśli podróżujesz z kimś, na pewno spytają kim dla siebie jesteście, gdzie mieszkacie, czy coś kupiliście – ale da się to przeżyć. Znowu trafiłam na bardzo miłych ludzi na lotnisku i było to w pewien sposób zabawne. 😉😉

Słyszałam też takie teorie, że pieczątka z Izraela może utrudnić podróżowanie do innych krajów – ale nie wiem ile jest w tym prawdy.


Szczerze mówiąc, Izrael zaskoczył mnie ludźmi! Nigdzie nie spotkałam tak miłych, pomocnych ludzi jak właśnie tam! Są bardzo zaangażowani w pomoc i niezwykle gościnni. Zgodnie z powiedzeniem „miejsca tworzą ludzie” – mieszkańcy, których spotkałam w swojej podróży po Izraelu sprawili, że niezwykle ciepło będę wspominać ten wyjazd.❤️