Jedni je wyczekują, inni nie znoszą. Moje podejście do świąt przez lata dojrzewało… od uwielbienia (jako mała dziewczynka), po niechęć (w wieku nastoletnim), aż w końcu stanęło na tym, że tak, owszem lubię święta – ale z umiarem! Jestem na etapie walki z perfekcjonizmem i dochodzę do wniosku, że tak naprawdę to od nas zależy jakie te święta są.

Wiadomo, że porządki – porządkami i, że miło spędza się czas w miejscu, gdzie jest czysto, ale święta to też nie powód, żeby się nad sobą znęcać i myć okna przy – 10 tylko dlatego, że „idą święta”. Spędzając cały grudzień w poszukiwaniu prezentów, wydaniu setek lub nawet tysięcy na prezenty, tylko dlatego, że „tak trzeba” możesz uprzykrzyć je sobie i co za tym idzie również innym.


prezenty-na-swiety


Możesz…

Wyszorować wszystkie fugi w kafelkach i wkurzać się na każdego, kto tego nie zauważy.

Możesz…

Przygotować 12 potraw i kilka ciast i przez całą Wigilię i resztę świąt ledwo stać na nogach.

Możesz…

Cały grudzień spędzić w galeriach handlowych  w poszukiwaniu prezentów dla mamy, taty, babci, teściowej, kuzynki, chłopaka i dzieciaków.


light-christmastree


Możesz…

Pokłócić się z całą rodziną, dlatego że nie jest, tak jak zaplanowałaś i urządzić w domu konkurs na najgłośniejsze „trzaskanie drzwiami”.

Możesz…

Stresować się cały grudzień, że z niczym się nie wyrabiasz i chodzić zdołowana tylko dlatego, że dom nie znajduje się w warunkach „sterylnych”, jak przystało w święta.

Możesz…

Zrobić wszystko sama i wściekać się na wszystkich, że nikt Ci nie pomaga.


drzewa-snieg-gory


Możesz również ZWOLNIĆ i spokojnie przygotować się do świąt. Możesz posprzątać wspólnie z rodziną dom, podzielić obowiązki, żeby po prostu było miło – nie sterylnie, wspólnie udekorować mieszkanie, bez pośpiechu upiec ciastka, a nie 5 ciast, które potem trzeba zamrozić, żeby się nie zmarnowały. Ograniczyć kupno prezentów (zrobić losowanie, umówić się na drobiazgi) lub w ogóle z nich zrezygnować…chyba nie są najważniejsze?:) Możesz się wyciszyć i wewnętrznie uspokoić, zadbać o siebie i z przyjemnością wyczekiwać świąt. Świąt…które mają być wyjątkowym spotkaniem z niezwykłymi, bo TWOIMI ludźmi.