Każde miasto jest na swój sposób wyjątkowe. W jednych zakochujemy się od razu, w innych proces zakochiwania trwa trochę dłużej, a w tych ostatnich kompletnie się nie odnajdujemy i marzymy, żeby jak najszybciej z nich wydostać. Pamiętam, kiedy przeprowadziłam się do Wrocławia – to była miłość od pierwszego spaceru – tak zostało do dziś…chociaż wszyscy narzekają na korki, smog, zaniedbane kamienice – ja uwielbiam to miasto!


Jerozolima-izrael


W Jerozolimie również zakochałam się od razu – nikt nie musiał mnie przekonywać, że to wyjątkowe miejsce. Jeżeli ktoś zapytałby mnie, jaka jest Jerozolima, to pierwszym słowem, które przychodzi mi do głowy, jest magia. Jerozolima jest MAGICZNA!❤️ Spacerując między kamieniczkami, można poczuć niesamowitą energię tego miasta. Miasta o wyjątkowo trudnej historii, w której nieustannie, na każdym rogu przeplatają się największe religie świata. Są takie miejsca, których nie można porównać z żadnymi innymi. Taka jest właśnie Jerozolima, jedyna w swoim rodzaju.

Co warto wiedzieć o Jerozolimie?

Miasto niezwykle ważne dla Żydów, Chrześcijan, Muzułmanów, a także historyków, antropologów. Stare Miasto Jerozolimy wpisane jest na światową listę dziedzictwa UNESCO. Stara Jerozolima dzieli się na cztery dzielnice: żydowską, chrześcijańską, muzułmańską oraz ormiańską. Każda z tych dzielnic jest zupełnie różna i aby poznać i zrozumieć to miasto – warto przejść przez każdą z nich. Jerozolima jest największym miastem Izraela i jego stolicą (według państwa Izeael). Jednak ONZ i większość państw nie uznają Jerozolimy jako stolicy – pozostawiając tę kwestię sporną negocjacjom izraelsko-palestyńskim.


Jerozolima-Izrael-co-warto-zobaczyc


1. Góra Oliwna – punkt widokowy

Góra Oliwna to jeden z najpiękniejszych punktów widokowych, z którego rozciąga się cudowna panorama na Stare Miasto Jerozolimy, w oddali połyskuje złoty dach Kopuły na Skale. Najlepszym sposobem na poznania miasta jest spojrzenie na nie z góry. U podnóża góry znajdziemy Ogród Oliwny, a także niezwykle istotne miejsce dla Chrześcijan – Dominus Flevit (Pan zapłakał) – kościół, który według chrześcijańskich wierzeń został wzniesiony w miejscu, gdzie Jezus zapłakał nad upadkiem Jerozolimy.

Oczywiście na Górę Oliwną dostaliśmy się pieszo,  dla wszystkich, którzy nie chcą/ nie mogą się wspiąć na wysokość około 830 m n.p.m., istnieje możliwość podjechania w pobliże góry tramwajem, a u jej podnóża kursuje wiele taksówek.


C4DECA69-6D02-4A17-8A5C-09F655CC5455

jerozolima-Izrael-co-warto-zobaczyc


2. Stare Miasto

Byliśmy w Jerozolimie niespełna cały dzień, jednak mieliśmy okazję zobaczyć ją zarówno w dzień, jak i w nocy.❤️

Będąc w tej części miasta warto zobaczyć Bazylikę Grobu Pańskiego, która jest niezwykle ważna dla Chrześcijan. Upamiętnia zmartwychwstanie Jezusa. Świątynia początkowo wygląda niepozornie i trudno dostrzec jej ogrom, ponieważ osadzona jest w murach miasta. Kolejnym istotnym przystankiem jest Ściana Płaczu – Western Wall, czyli jedyny fragment Świątyni Jerozolimskiej. Ściana Płaczu podzielona jest na dwie strefy: dla kobiet oraz mężczyzn. Kobiety odchodzą od ściany tyłem. Podczas szabatu zabronione jest robienie zdjęć oraz kręcenie filmów. W tej części Jerozolimy warto się jeszcze udać na Wzgórze Świątynne, gdzie dzisiaj znajdują się dwa najwyażniejsze muzułmańskie obiekty – meczet Al Akia i Kopuła na Skale. Stare Miasto Jerozolimy jest wyjątkowe, warto pobłądzić wąskimi uliczkami, gdyż na każdym rogu ulicy kryje się spory kawałek historii.


Jerusalem-Izrael-co-warto-zobaczyc

4B81C3E2-F846-44F7-B0AF-3D7C3AB28124E3C72E71-C120-4176-9251-199E36B30480Jerusalem-Izrael-ściana-placzujeruzalem-izraelJerusalem-Jerozolima-izraelJerusalem-jerozolima


3. Bazar Mahama Yehuda

Uliczny bazar mieniący się od aromatów przypraw, zapachów świeżych owoców, warzyw oraz świeżo wypiekanego pieczywa – to obowiązkowy punkt na liście miejsc do zobaczenia w Jerozolimie!


mahame-yehuda-jerusalemmahame-yehuda-jerusalemmahame-yehuda-jerusalemA3F62663-3422-41CE-BA3E-D0CBBACE9435mahame-yehuda-jerusalem


4. Mea She’arim

Jedna z najstarszych, żydowskich dzielnic w Jerozolimie. Jest zamieszkana głównie przez bardzo ortodoksyjnych Żydów –  charedim i chasydów. Choć turyści są tu traktowani jako siedlisko zepsucia współczesnym światem i nagminnie ignorowani, to jest to ciekawa dzielnica ultraortodoksyjnych Żydów, którzy próbują się odseparować od reszty świata. W tej dzielnicy obowiązuje odpowiedni dress code, jeśli wyróżniasz za bardzo, możesz usłyszeć kilka niemiłych słów…:)


5. Nahalat Shiva

To taki kontrapunkt dla wcześniejszej dzielnicy – doskonale miejsce na kolację po całym dniu zwiedzania. Deptak, od którego ciągną się klimatyczne uliczki pełne kawiarni i restauracji.


Izrael-Jerusalem-Jerozolima-