Miało być o ludziach dobrych. I będzie. Każdy jednak ma swój własny system wartości i dla jednego dane zachowanie może być szalenie istotne, a dla drugiego w ogóle nie mające znaczenia. Ja uważam, że wcale nie trzeba robić cudów, żeby być dobrym człowiekiem. Nie trzeba każdego dnia ratować ludzkiego życia ani oddawać całego dorobku biednym. Czasem te codzienne, mniejsze gesty sprawiają, że jesteśmy lepsi.


Processed with VSCO with m5 preset


Dobry człowiek, to taki, który na widok głodnego wróbla, oderwie kawałek swojej pysznej bułki i rzuci go zmarzniętemu zwierzakowi. To taki, który nie mówi innym ludziom, że są źli, brzydcy, gorsi, głupsi, tylko najpierw przyjrzy się sobie samemu, czy nie ma sobie nic do zarzucenia. I nieważne czy mówi tak o ludziach, których zna, czy o ludziach których nie zna, a widział ich w internecie, telewizji, gdziekolwiek. Modny, wszechobecny „hejt” oprócz tego, że wcale nie jest fajny, psuje tak naprawdę humor przede wszystkim hejtującemu. Albo mówiąc po polsku – nienawidzącemu drugiej osoby czy rzeczy.

Dobry człowiek słucha i myśli o innych. Pamięta o obietnicach, które złożył, nie rzuca słów na wiatr, a jeśli zdarzy mu się popełnić błąd, bo przecież każdemu z nas zdarza się to zrobić, potrafi przyznać się do błędu.

Dobry człowiek używa takich słów jak proszę, dziękuję, przepraszam. I nie po to, żeby coś dzięki temu ugrać, zyskać czy po prostu dla świętego spokoju, tylko dlatego, że odczuł właśnie taką potrzebę, żeby kogoś o cos poprosić, przeprosić czy komuś podziękować.


Processed with VSCO with m5 preset


Dobry człowiek to taki, który lubi siebie. Nie robi sobie specjalnie krzywdy, dba o siebie, dostarcza sobie odpowiednią ilość rozrywek i przyjemności, ale też pracuje nad swoją silną wolą i próbuje się rozwijać.

Dobry człowiek umie stanąć w obronie innej  istoty (człowieka, zwierzęcia), potrafi powiedzieć drugiej osobie, że jest fajna, mądra, że pięknie dziś wygląda. Umie też bez powodu uśmiechnąć się do przechodzącej obok smutnej, starszej pani.


Processed with VSCO with m5 preset


Dobry człowiek myśli zanim coś zrobi lub powie. Dla dobra innych oraz własnego. I to wcale nie oznacza, że daje sobie wejść na głowę. To oznacza, że inni są dla niego ważni tak samo jak on sam.

Czy ja jestem dobrym człowiekiem? Niestety nie zawsze. Ale starania też są ważne 🙂


MAKE LOVE – NOT BULLSHIT!


 

Processed with VSCO with m5 preset