Zawsze jak wracam z jakiegoś wyjazdu, to przywożę ze sobą mnóstwo zdjęć, część publikuję tutaj a te, które się nie nadają do publikacji chowam głęboko na dysku 🙂 Nigdy nie chciałam, żeby wpisy z wyjazdów wpadające w kategorię #loveyourlife miały charakter przewodników. Owszem zawsze „wrzucę” coś „ciekawego” o miejscu, w którym jestem, ale to jest zupełnie szczere. Nie mam jednak zamiaru opisywać historycznych i geograficznych czynników kształtujących dany region 🙂

Nie jestem człowiekiem turystą. Nie lubię tłoków, nie przepadam za hamburgerami, w zasadzie nigdy nie chodzę tam, gdzie większość i zdecydowanie wolę zwiedzać okolicę na „własną rękę”. Wyjazd na Maltę jednak przeszedł wszystko – zupełny spontan. W dodatku taki spontan, w którym trzeba było podzielić dzień na część pracującą, zwiedzającą i leżakującą. 🙂


malta-plaza-1


Niewielka wyspa nad Morzem Śródziemnym położona jakieś 80 km od włoskiej Sycylii i 285 km od Tunezji jest najdalej wysuniętym państwem Europy na południe. Malta należy do archipelagu Wysp Maltańskich, do których dodatkowo należą Gozo oraz Comino. Cywilizacja na Malcie zaczęła rozwijać się ponad 7 000 tys. lat temu, stolica Valletta z ponad 350 zabytkami została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Co urzekło mnie na Malcie?
Lazurowa woda, nie niebieska, nie zielona, po prostu turkusowo-lazurowa jak w najlepszej ofercie biura turystycznego Sindbada i za jej temperaturę, która umożliwiła takiemu zmarzluchowi jak ja zanurzenie – nie jedno i nie dwa. Lecąc na Maltę, myślałam, że ten kolor wody jest podrasowany przez photoshopa, aczkolwiek woda jest niesamowita.


DSC_3890 malta-plaza-3


Piękne zatoki, półwyspy, klify tworzą niesamowity krajobraz! Do tego mnóstwo jachtów, łódek, statków, na które nie miałam najmniejszego zamiar wchodzić (nie znoszę pływać), ale oko nacieszyłam.


malta-plaza-6 malta-plaza-7


Co warto wiedzieć wybierając się na Maltę?

1. Loty na wyspę są stosunkowo tanie, lot trwa mniej więcej trzy godziny. Polecimy tam z Gdańska i Warszawy (liniami Wizz Air) oraz z Krakowa, Poznania, Wrocławia i Gdańska (Ryanair). Na Malcie jest jedno lotnisko, z którego praktycznie wszędzie dotrzemy autobusami w cenie 2 euro. Wygodniejszą opcją jest wynajęcie busa za ok. 6- 7 euro za osobę.

2. Urzędowymi językami na Malcie są maltański oraz angielski. W większości Maltańczycy rozmawiają między sobą po maltańsku, ale praktycznie każdy mówi po angielsku – co jest mega wygodne 🙂

3. Klimat na Malcie określa się mianem śródziemnomorskiego, który cechuje się bardzo łagodnymi zimami i długim, gorącym latem. Średnia temperatura zimą waha się pomiędzy 15-18 stopniami, a latem jest naprawdę upalnie.


malta-plaza-9


4. Malta liczy 27 km wzdłuż i jakieś 14 km w szerz, jest porównywalna do dużego miasta w Polsce.

5. Malta ma długą i dość burzliwą historię, której możemy dopatrywać się w zabytkach. Cywilizacja na Malcie zaczęła rozwijać się ponad 7 000 tys lat temu.

6. Na Malcie popularnym daniem jest królik – Fenek, a także Soppa tal armla – zupa z białych i zielonych warzyw podawana z kozim serem, Timpana – czyli zapiekanka makaronowa, Hobz biz-zejt – chleb maltański podawany z oliwą, Mqaret – ciasteczka z nadzieniem z daktyli, Kwarezimal – ciasteczka migdałowe z pistacjami oraz miodem oraz wiele innych tradycyjnych potraw. Ponadto na wyspie dostaniecie mnóstwo pizzy, hamburgerów i innych fast foodowych dań. (Królika nie jadłam, pizzy też nie, także Wam nie polecam, aczkolwiek trochę wina wypiłam i szczerze powiedziawszy bardzo dobrze mi się piło!)

malta-plaza-10


7. Stolicą Malty jest Valetta z ok. 320 zabytkami, która znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i jest jednym z najbardziej zagęszczonych terenów na świecie.

8. Na Malcie obowiązuje ruch lewostronny. Praktycznie na każdym rogu można wypożyczyć auto albo rower. My skorzystaliśmy z opcji numer dwa i w ten sposób zwiedzaliśmy wyspę. Co prawda niekiedy górki, a raczej GÓRY były pionowe i wjechanie pod nie wymagało sporo wysiłku, albo było po prostu niewykonalne, to widoki nagradzały cały wysiłek.

9. Na Malcie znajdziemy wiele sklepów wyrobów szklanych oraz ceramicznych, z których słynie wyspa.

10. Ilość Polaków na Malcie jest naprawdę zaskakująca! Na każdym kroku można spotkać…rodaka. 😀


malta-plaza-8


Byliście na Malcie? Koniecznie podzielcie się swoimi odczuciami! 🙂