ZAWSZE doceniam to, co mam. Każdego dnia jestem wdzięczna i widzę, jak wiele szczęścia mnie spotyka. Staram się w życiu doceniać drobne rzeczy i cieszyć się z nich. Ostatnio jednak sytuacja mnie przerosła, a mianowicie przerosło mnie prawie godzinne czekanie na autobus przy minus 15. Sytuacja dała mi dosłownie w kość i sprawiła, że kolejne zdjęcia w zimowej scenerii – są po prostu niemożliwe, a ja zanurzyłam się w folder ze wspomnieniami i przede wszystkim cudownymi zdjęciami ze słonecznej Malty! Czy są tu ludzie, którzy niespecjalnie przepadają za zimą !? MAM COŚ DLA WAS 🙂 W natłoku wrażeń, pomysłów i wyjazdów umknął mi fakt, że opublikowałam tylko jeden wpis z Malty.


malta-tanie-loty12


Malta zrobiła na mnie duże wrażenie, o czym mogliście przeczytać TUTAJ. Po wyspie podróżowaliśmy rowerami, wiele osób ostrzegało nas przed naprawdę stromymi górami, aczkolwiek nie dopuszczaliśmy do siebie myśli, że jakaś tam „góra” może popsuć nam plan naszej rowerowej wycieczki.  Nie popsuła, ale pisząc, że podjechaliśmy pod każdą, skłamałabym z dobre piętnaście razy 🙂 było stromo, a nawet bardzo stromo, jednak widoki, którymi mogliśmy się nacieszyć podczas takiego tripa były bezcenne! Przemierzając rowerami wyspę, mogliśmy dużo bardziej ją poznać niż zza szyby autobusu.


malta-tanie-loty9

malta-tanie-loty3


Co warto wiedzieć o Malcie?

1. Najlepszą porą na odwiedzenie wyspy jest termin od kwietnia – do października. My byliśmy we wrześniu i było cudownie, pogoda dopisała w stu procentach 🙂

2. Na Malcie jest kilka strategicznych miejscówek, gdzie warto się zatrzymać. Do najpopularniejszych należą: Bugibba (tam się zatrzymaliśmy) Stm Julian’s, Sliema, Valetta, Mellieha, Qarwa.

3. Linia brzegowa wyspy jest bardzo urozmaicona, tworzą ją liczne zatoczki, ale także piaszczyste plaże. Do najsłynniejszych plaż należą: Golden Bay, Għajn Tuffieħa, Għar Lapsi, Armier Bay, Paradise Bay.

4. Wyspa odzyskała niepodległość dopiero w 1962 roku, stąd na każdym kroku możemy zauważyć wpływ Brytyjczyków. Drugim językiem urzędowym jest angielski, na każdym rogu możemy się załapać na „brytyjskie śniadanko”, a restauracje i puby często urządzone są w angielskim stylu, gniazdka elektryczne są również brytyjskie. Trudno spotkać Maltańczyka, który nie mówi po angielsku.


malta-tanie-loty-kopia malta-tanie-loty2


5. Na Malcie nagrano kilka filmów między innymi „Popeye” Roberta Altmana z Robinem Williamsem – osada rybacka „Popeye’s Village” powstała na potrzeby filmu została wykupiona i obecnie można ją zwiedzać. Kolorowe, powykrzywiane domki tworzą malowniczy widok.

6. Jednym z najważniejszych wydarzeń historycznych na Malcie było rozbicie się u jej brzegów statku św. Pawła, który jako więzień płynął do Rzymu na proces. Maltańczycy pomogli rozbitkom, to wydarzenie przyjmuje się jako oficjalne przyjęcie przez mieszkańców chrześcijaństwa. Do dziś w Zatoce św. Pawła jest wiele miejsc, upamiętniających rzekome wydarzenie.

7. Wyjeżdżając na Maltę koniecznie spakuj przejściówkę na gniazdka brytyjskie ( 3 bolce). Nie każdy hotel i restauracje są w nie zaopatrzone.


malta-tanie-loty4 malta-tanie-loty8


8. Na wyspie znajduje się mnóstwo punktów, gdzie można wypożyczyć rowery. Średnia cena to 15 euro za dzień, w cenie jest zazwyczaj kask, zapięcie do roweru oraz pompka. Na wyspie nie ma jednak wielu ścieżek rowerowych i zazwyczaj jeździ się głównymi drogami razem z autami, co do najprzyjemniejszych rzeczy nie należy.

9. Na Malcie wzbronione jest nocowanie na dziko pod namiotem. Z resztą szczerze mówiąc trudno było by to sobie wyobrazić ze względu na duże zagęszczenie budynków przy plażach. Na wyspie znajdują się dwa pola namiotowe – jedno znajduje się w okolicach Melliehy, drugie w okolicy Golden Bay.

10. Malta to wyspa, na której jest około 300 dni słonecznych! <3


Dla kogo Malta?

Dla miłośników historii oraz architektury, lazurowej wody, klifów, wysp, wysepek i przede wszystkim ciepła! 🙂

malta-tanie-loty6 malta-tanie-loty7