Kolejne wrażenia z Maroko. Tym razem udało nam się przejechać jego sporą część od Agadiru po gorącą Saharę i Mhamid z finałem w Marrakeszu. Spędziliśmy sporo czasu z lokalnymi mieszkańcami. Głównym celem podróży był jednak koncert na Festiwalu Nomadów na Saharze.


maroko-widoki-mhamid


Maroko to piękny kraj z oszałamiającymi widokami i kadrami prosto z najlepszych widokówek. Niesamowita różnorodność krajobrazu sprawia, że w Maroko znajdziemy dosłownie wszystko! Odnajdą się tutaj miłośnicy górzystych terenów – wrażeń dostarczy pasmo górskie Atlas z najwyższym szczytem Dżabal Tubkal. Górskie szczyty naprzemiennie mieszają się z pustynnymi widokami, co tworzy niecodzienny krajobraz. Wielbiciele fal i plazingu zaznają spokoju i radości w zachodniej części kraju nad Oceanem Atlantyckim. Naprawdę nie sposób nie zakochać się w tych widokach!❤️


Maroko-Mhamid


Maroko to niezwykle piękny kraj pełen egzotyki i niespodzianek. Jeżeli mam być jednak szczera, a jestem zawsze – to była dla mnie trudna przeprawa. Nie martwią mnie słabe warunki. Nie boli mnie spanie bez prądu, brak prysznica. Dam radę bez światła i świetnie zaplanowanej wycieczki. Lubię spontan, jestem elastyczna i wiem, że zawsze dam radę… nie marudzę i nigdy nie użalam się nad sobą.


Mhamid-morroco

Saharą-Mhamid-morroco


Niezwykle trudny okazał się dla mnie jednak widok skrajnie biednych ludzi. 80 – letniego pana dźwigającego wózek, który waży trzy razy tyle, co on, dzieci proszących o kawałek czekolady lub czegokolwiek innego, wychudzonych i umierających z głodu zwierząt traktowanych jak pasożyty, które w ogóle nie powinny istnieć. Nie mogłam patrzeć na zestresowane konie – ciągnące w Marrakeszu uśmiechniętych turystów w 36-stopniowym upale. Odwracałam wzrok od małpek z pampersami, którym metalowa obroża wżyna się w skórę. Starałam pogodzić się z tymi wszystkimi widokami w ramach nieustannie powtarzanego mi zdania „Paulina świata nie zbawisz” i jeszcze „Jeśli chcesz podróżować, to musisz się przyzwyczaić”.


morroco-mhamid


Nie wiem…może się nie nadaje. Może jestem za wrażliwa i za dużo widzę. Może gdybym była głupsza i widziała mniej, byłoby mi czasem łatwiej. Wiem, że by było. Może nigdy nie zrozumiem ludzi, którzy chcą się targować z wychudzonym, biednym, starszym panem. Może nigdy nie zrozumiem ludzi, którzy śmieją się z wygłodzonego kota. Może za 15 lat nie będę już nic czuć i napiszę inaczej.


Mhamid-morroco


Jedno jest pewne. Pewnych rzeczy trzeba doświadczyć i tak jak ze wszystkim – Maroka trzeba po prostu spróbować.