Ludzie dzielą się na takich, którzy nie lubią swoich kręconych włosów, na takich, którzy docenili je po czasie oraz takich, które je po prostu lubią od zawsze. Ja należę do zdecydowanie do ostatniej grupy.

Zrozumiałam dość szybko, że to co inne niż większość, może stać się ogromną zaletą. Chociaż nie powiem, że w podstawówce nie marzyłam o prostej grzywce i prostych gęstych włosach, takich jakie miały moje koleżanki. 😂 Nie mogłam się nadziwić jak to możliwe, by czesać włosy zwykłym grzebieniem…. i że on się nie łamie! 🙈😂

Lubię swoją burzę loków i w zasadzie może dwa razy w życiu zdarzyło mi się wyprostować włosy – co dało mi do myślenia, że z prostymi w ogóle nie jestem sobą. Nigdy nie farbowałam włosów. Dostaje ogrom zapytań – odnośnie ich koloru – ich jasne końcówki są efektem promieni słonecznych. 😎

Staram się dbać o moje włosy – liczne wyjazdy sprzyjały ich przesuszeniu. Świadoma pielęgnacja pomaga mi utrzymać je w odpowiednim nawilżeniu – co przy lokach jest mega istotne.❤️

Dziś przygotowałam 6 najczęstszych błędów w pielęgnacji włosów kręconych, które oczywiście również popełniałam.


Nn


1. Rozczesywanie na sucho.

Ja mam naprawdę gęste, kręcone włosy / rozczesywanie ich trwa bardzo długo, więc często przed umyciem włosów – stwierdzałam „Dobra! Przeczesze je na sucho! To będzie potem z górki!” Nic bardziej mylnego – czesane na sucho włosy kręcone się łamią, kruszą i robimy im ogromną krzywdę.

2. Wszystko na raz!

Kluczem do tego, by kosmetyki zaczęły odpowiednio działać jest regularność. Im więcej, tym nie lepiej.  Cały proces pielęgnacji włosów powinien mieć ręce i nogi. Nie powinniśmy nakładać na nie tysiąca rzeczy na raz i czekać na cud. 


wlosy-kręcone-loki


3. Mycie włosów w zbyt gorącej lub zbyt zimnej wodzie.

To mój bardzo często popełniany błąd, w związku z tym, że jestem strasznym zmarzluchem, zawsze kąpię się w gorącej wodzie, a ona sprawia, że łuski włosa bardzo mocno się rozchylają i loczki matowieją, tracą blask. Zimna woda natomiast nie pozwala dotrzeć składnikom z kosmetyków w głąb włosa, ponieważ łuski nie są rozchylone. Najlepiej myć wiec włosy w letniej wodzie. Na sam koniec użyć zimnej – ponieważ zamykamy łuski, dzięki czemu nadajemy włosom połysk.


Dziewczyna-kręcone-wlosy


4. Wypadające włosy. 

Kiedy włosy zaczynają nam wypadać…zazwyczaj wpadamy w panikę. Lecimy do Rossmana lub innej drogerii. Z prędkością światła kupujemy jedną maskę, drugą odżywkę, szampon – wszystko wzmacniające na słabe włosy. Jedno jest pewne – jeżeli wypadają nam włosy, przyczyny należy poszukać w środku nas – związane są z tym przede wszystkim niedobory mikroskładników w organizmie i kluczowym aspektem jest ich uzupełnienie.

5. Stosowanie kosmetyków z alkoholem w składzie. 

Alkohol bardzo często przesusza i tak suche już z natury fale i loki. Użycie kosmetyku z alkoholem w składzie nie musi od razu przynosić negatywnych skutków, ale już taka odżywka bez spłukiwania, pianka, czy maska, po każdym myciu włosów może nam je porządnie przesuszyć.


kręcone-włosy-loki

Fot. A. Cudak / Cudaczka ❤️
 


6. Nadużywanie kosmetyków z proteinami.

Jeśli nadużywamy produktów bogatych w proteiny, szybko możemy doczekać się przeproteinowania, którego skutkiem będą  łamliwe i suche włosy. Mam na myśli tutaj sporo kosmetyków pochodzących z drogerii, odżywek, mgiełek, które skład mają silnie proteinowy – nie ma w tym nic złego, ponieważ proteiny są budulcem włosa, jednak właśnie stosowane zbyt często mogą je osłabiać.