Za każdym razem, kiedy przygotowuję taki podróżniczy wpis, podkreślam, że nie jestem człowiekiem, który z przewodnikiem w ręce przemierza miasto, albo planuje z wyprzedzeniem, co chciałby zobaczyć. (Chociaż to drugie, to pewnie przydatna czynność.) 🙂

Zawsze jak gdzieś lecę, chcę poczuć klimat danego miasta, zobaczyć jak żyją w nim ludzie, zjeść coś dobrego pośród lokalnych mieszkańców, poszwędać się ulicami, których nie znajdziemy w przewodnikach, usiąść na ławce i obserwować tętniące życiem miasto.

W Lizbonie było pół na pół – dużo chodziliśmy na własną rękę – tak jak gdzie nam się podoba i jak czujemy. W przedostatni dzień pobytu w Lizbonie poznaliśmy przesympatyczną portugalską parę
(pół portugalską, ponieważ mężczyzna pochodził z Lizbony, a jego żona z Rosji), którzy zaproponowali nam następnego dnia wycieczkę po Lizbonie, dzięki której dotarliśmy w wiele miejsc, w których wcześniej nie byliśmy. 😉 Załapaliśmy się też na krótką lekcję historii.


CO WARTO ZOBACZYĆ W LIZBONIE:

1. Alfama – czyli najstarsza dzielnica miasta, która jako jedyna nie została zrujnowana podczas potężnego trzęsienia ziemi, które kilkaset lat temu dotknęło miasto. Naprawdę warto odwiedzić tę część miasta, zwiedzić trochę zabytków, ale też zwyczajnie przejść się jej ulicami, by poczuć wyjątkowy klimat miasta! Dzielnica uznawana jest za ikonę Lizbony! 🙂

alfama-Lizbona-lisboa


W tej dzielnicy znajdziemy słynną Sé de Lisboa.  – czyli Katedrę Najświętszej Marii Panny, najstarszy kościół w Lizbonie, którego budowa rozpoczęła się w połowie XII wieku. Będąc już przy kościołach, warto wstąpić do Convento e Igreja de São Vicente de Fora – kościoła Św. Wincentego z Saragossy uznawanego za jeden z najbardziej charakterystycznych kompleksów na Alfamie.

Podczas wizyty w Alfamie koniecznie trzeba wstąpić na punkt widokowy Miradouro das Portas do Sol, z którego rozciąga się piękny widok na czerwone dachy kamieniczek, wąskie i kręte uliczki, a także na rzekę Tag i most Vasco da Gama.


lizbona-Lisboa-portugalia-co-warto-zobaczyc

Lizbona-lisboa Portugalia-alfama


Dużą popularnością cieszy się również Castelo de São Jorge – czyli Zamek św. Jerzego, który pochodzi z XII wieku i przyciąga wiele turystów. Oprócz jego walorów historycznych jest jeden przeważający argument. Wiele osób twierdzi, że to właśnie z niego rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków na Lizbonę. <3

Interesującym przystankiem podczas wizyty w tej części miasta będzie pchli targ, nazywany Targiem Złodziei, na którym kupimy dosłownie wszystko. Od pamiątek i różnych drobiazgów, po ciuchy, antyki, elektronikę oraz inne rękodzieła. (Targ czynny we wtorki i soboty)


portugalia-alfama 7EA602C3-32F9-4E3A-82DE-6F00460BEAAA

Lizbona-Portugalia-alfama


W Alfamie warto się również po prostu…zgubić 🙂 idąc zwyczajnie przed siebie zawsze natrafi się na coś pięknego i wartego zobaczenia. Dzielnica kryje w sobie wiele niespodzianek!


Portugalia-Lizbona-lisboa


2. Praca de Comercio – jeden z najbardziej znanych placów w Lizbonie, usytuowany na brzegu rzeki Tag, uznawany za serce dzielnicy Baixa.  To właśnie tę miejsce jest uznawane za jedno z najbardziej reprezentacyjnych. Głównym elementem odbudowanego placu jest pomnik Józefa I oraz Łuk Triumfalny, a także potężne zabudowania budynków otaczające plac, w których mieszczą się obecnie m.in. Ministerstwo Sprawiedliwości, a także najstarsza kawiarnia w Lizbonie – Cafe Martinho da Arcada.


lizbona-Lisbon-portugalia

Portugalia-Lizbona-lisboa

Lizbona-Lisboa-portugalia

lizbona-Portugalia-lisboa


3. Lizboński tramwaj – żółty tramwaj to zdecydowanie jeden z najbardziej popularnych symboli Lizbony. I choć prawdopodobnie zobaczysz go na ulicy ze sto razy, warto pójść o krok dalej i zrobić sobie małą rundkę po stromych uliczkach miasta. Swoją drogą kierowcy takiego tramwaju muszą być niezwykle opanowani, bo prowadzenie zabytkowego tramwaju po stromych uliczkach, przepełnionych ludźmi, to nie do końca proste zadanie.


Lizbona-lisboa


4. Ponte 25 de Abri, czyli Lizboński Golden Gate – na most niestety pieszo nie można wejść, aczkolwiek warto wdrapać się, na któryś z punktów widokowych, aby zobaczyć go w całej okazałości. Polecam również przejechać przez most autem, bo widok na Lizbonę zarówno w nocy, jak i w dzień jest niesamowity. ❤️


LISBOA-MOST-LIZBONA

źródło: http://www.naic.edu/~pfreire/paulo/lisboa.html

5. Elevador Santa Justa – słynna winda to symbol centrum stolicy. Na szczycie windy znajdują się dwa tarasy widokowe, z których rozpościera się wspaniały widok na całą dzielnicę Baixa. Na jednym z tarasów widokowych złapała nas potworna ulewa, aczkolwiek mimo deszczu uważam, że widok na miasto z góry był piękny. 🙂


Lizbona-Lisboa-portugalia 8175595F-7DD9-4B81-A762-6C14F9E99BB0

lizbona-lisboa

Lisbona-Lisboa-portugaly

Lizbona-Lisboa


6. Jardim Botânico de Lisboa – ogród botaniczny w Lizbonie, w którym znajdziemy setki gatunków roślin z całego świata, ale również jedno ze spokojniejszych miejsc w centrum, w którym możemy odpocząć od miejskiego zgiełku.


lizbona-portugalia-lisbon lizbona-portugalia-lisbon lizbona-portugalia-lisbon


7. Bairro Alto – uznawana za „wysoką dzielnicę”. Wieczorem otwierają się tu bary i puby, w których tętni nocne życie. W Bairro Alto znajdziecie jedną ze słynnych lizbońskich tramwajów – wind, które pomagają pokonać strome podejścia – Elevador da Glória.


PORTUGALIA-LIZBONA

lizbona-portugalia-lisbon


8. Parku Eduardo VII – ogromny park zajmujący powierzchnię 26 hektarów, na północ od Avenida da Liberdade i Praça do Marquês de Pombal, w centrum miasta. Park jest również punktem widokowym, z którego można zobaczyć panoramę miasta. Przestrzeń parku zagospodarowana jest alejkami drzew oraz zielonymi labiryntami krzewów.


LIZBONA-LISBON-PORTUGALIA


lizbona-portugalia-lisbon


W Lizbonie spędziliśmy w sumie trzy dni i myślę, że taka ilość była odpowiednia. Kolejną część urlopu spędziliśmy na  południu Portugalii ciesząc oczy oceanem i plażami pustymi od turystów ( za to lubię podróżowanie poza sezonem:))

Lizbona pozostawiła we mnie wrażenie pięknego, kolorowego, wielokulturowego miasta, w którym każda ulica opowiada swoją historię. <3