Staram się, jak mogę przyjmować z wielkim dystansem i spokojem losowe zdarzenia, które nam się przytrafiają. 🙏🏻🙏🏻 Plany na ten rok zmieniały się równie dynamicznie, jak lista studentów na pierwszym roku😂😉.

Najpierw w grę wchodziła Gambia, którą zastąpiło Maroko. Finalnie chcieliśmy jeszcze przed Afryką na kilka tygodni uciec przed zimą na Kanary, jednak nasz znajomy przesłał nam filmy, na których tajfun masakrował wyspę i już spakowani zaczęliśmy się zastanawiać czy w ogóle jest sens tam lecieć. Postanowiliśmy zmienić kierunek „ucieczki” i udaliśmy się do Izraela.


tel-Aviv-israel


Tel Awiw powitał nas paradą, poprzebieranych, ludzi – jak się później okazało wylądowaliśmy w sercu zamieszania – czyli początku obchodów święta Purim, które jest radosnym żydowskim świętem – Świętem Losów nawiązującym do wyzwolenia Żydów z niewoli.


tel-Aviv-Israel-travel


O Tel Awiwie mówi się wiele. Miasto ma dwa oblicza – pierwsze w dzień, a drugie w nocy, kiedy zmienia się w jedną wielką imprezownie. Tel Awiw jest również uznawany za jedno z najbardziej przyjaznych miast dla homoseksualistów. Dla mnie to miasto kontrastów, w którym przeplata się judaizm, muzułmanizm, a z drugiej strony na ulicach można spotkać poprzebieranych gejów biorących udział w kolorowych paradach…to wszystko na 51 km 2. W Tel Awiwie spędziliśmy niespełna dwa dni, także z pewnością nie będę Was ściemniać, że zobaczyłam wszystko! Ale myślę, że jak na dwa dni przeszłam naprawdę sporo (dziennie jakieś 20 km) i trochę nas po drodze spotkało…:)


tel-Aviv-Israel-old-jaffa


Tel Awiw jest drugim co do wielkości miastem Izraela położonym na nadmorskiej równinie Szaron przy Morzu Śródziemnym. Co warto wiedzieć? Tel Awiw został założony w 1909 na peryferiach starożytnego portu morskiego Jafa – czyli jest baaaaaaaardzo młodym miastem. W 1952 r. po powstaniu państwa Izrael – Tel Awiw i Jafę połączono w jedno miasto. Stolicą promowaną przez Izrael jest Jeruzalem, jednak większość państw wchodzących w ONZ nie uznaje tego faktu, dlatego też w Tel Awiwie znajduje się większość ambasad. Zespół miejski Białego Miasta Tel Awiwu został umieszczony w 2003 na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.


tel-Awiw-old-jaffa

tel-Aviv-Israel


Tel Awiw jest jednym z największych centrów technologicznych i najbogatszym miastem Izraela uznawanym za „śródziemnomorską metropolię, która nigdy nie zasypia”.


tel -Awiw-noc

tel-Aviv-night-noc


Co warto zobaczyć?

• Old Jaffa / Stara Jaffa – warto udać się do zabytkowej części miasta – portu w Jaffie, który jest jednym z najstarszych na całym świecie. Warto również zwrócić uwagę na Wieżę Zegarową z XVII wieku oraz przespacerować się główną ulicą Jaffeta, gdzie znajdziemy mnóstwo ciekawych obiektów. Ze wzniesienia w tej części miasta roztacza się widok na piękną panoramę miasta. Koniecznie udajcie się tam po zachodzie słońca!

• Promenada Rotschilda – trudno w zasadzie ją ominąć, ponieważ ciągnie się przez ładne kilka kilometrów przy wybrzeżu – polecam ją po prostu przejść, po drodze można trafić na wiele ciekawych obiektów architektonicznych.

• Białe miasto – czyli zgrupowanie budynków w stylu Bauhaus. Tak jak wspomniałam wcześniej ten zespół budynków został wpisany w 2003 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

• Wieżowce Azrieli Center – trzy wysokościowce, na jednym z nich na 49 piętrze znajduje się punkt widokowy, z którego możemy zobaczyć piękną panoramę miasta. Koszt biletu to około 20 szekli.


tel-awiw-izrael

tel-Awiw-Izrael


• Newe Cedek – pierwsza, żydowska dzielnica znajdująca się poza murami Jaffy. Niezwykle klimatyczna! <3

• Główną aleją jest ulica Dizengoffa, polecam się nią przespacerować! Znajdziemy tam wiele klimatycznych knajpek oraz miejsc, w których można usiąść i poczuć atmosferę miasta.

• Park Charlesa Clore’a – park miejski położony na wybrzeżu Morza Śródziemnego w zachodniej części miasta.

Po całym dniu spędzonym w zgiełku miasta warto udać się do Yarkon River and Park Hayarkon na spacer. Park obejmuje rozległe tereny trawiaste, na których znajdują się liczne obiekty sportowe.


tel-Aviv-israel


Tel Awiw to ogromne skupisko muzeów, galerii sztuki i innych imponujących miejsc. Do najbardziej znanych można zaliczyć: Tel Aviv Museum of Art, Muzeum Ziemi Izraela, Muzeum Palmach, Izraelski Teatr Narodowy Habima  i wiele wiele innych… 🙂


tel-Aviv-israwlTel-Aviv-israel


Zawsze wychodzę z założenia, że żeby poznać miasto, trzeba się po nim po prostu PRZEJŚĆ, porozmawiać z lokalnymi mieszkańcami i zjeść z nimi obiad – to najlepsza metoda poznawania kraju czy też danego regionu. 🙂


tel-Aviv-israel