Torremolinos to ośrodek turystyczny Andaluzji z plażą Costa del Sol. Miasteczko położone w pobliżu Malagi nad Morzem Śródziemnym, w południowej części Hiszpanii. Początkowo planując wakacje, mieliśmy je spędzić właśnie w Maladze, finalnie jednak stwierdziliśmy, że nie chcemy upalnych dni w tak dużym mieście, dlatego prosto z lotniska uciekliśmy w mniejsze, aczkolwiek równie urokliwe nadmorskie miasteczko. Miasteczko, w którym zastaliśmy umiarkowaną ilość turystów, w którym nie zalała nas fala mieszanki językowej, zaczynając od niemieckiego, a kończąc na łamanym angielskim przeplatającym się z polskim i szczerze mówiąc nie wiem, jaka jest tutaj tego zależność, czytałam wiele komentarzy, które wskazywały na to,  że właśnie Torremolinos to miasteczko przesączone turystyką i na każdym jego rogu czai się na nas kasyno i dyskoteka z największymi, letnimi hitami, a plaża wypełniona jest po brzegi przez Niemców i Anglików spragnionych piwa i leżakowania.

Osobiście tego nie odczułam. Plaże w Torremolinos w porównaniu do Bałtyku były dla mnie puste, a ilość głośnych miejsc na terenie miasta była stosunkowo niewielka. Wszystkie cluby i bary przy morzu były zamykane dość wcześnie, bo 23-24.00  i szczerze mówiąc, nie udało nam się natrafić na huczną imprezę do rana. Udało nam się jednak spotkać uśmiechniętych Hiszpanów przesiadujących w kawiarniach, typowych lokalsów, pochłoniętych codziennymi sprawami, młodzież spędzającą aktywne popołudnia na plaży. Torremolinos pozwoliło nam poczuć niepowtarzalny klimat hiszpańskiej, nadmorskiej miejscowości.


torremolinos-spain- 5 torremolinos-spain-2


Co urzekło mnie w Torremolinos?

Przepiękna panorama. Góry, morze, plaża, plaża, góry, morze bez względu jak usytuujesz swoje cztery litery na kocu czy też leżaku zawsze będzie ładnie. Poza tym miasto jest położone na widocznym wzniesieniu, co zwielokrotnia atrakcyjność widokową tego miejsca i zapewnia odpowiedni poziom aktywności fizycznej – wspinając się po kilkudziesięciu schodach z plaży do miasta.


torremolinos-spain-3

torremolinos-hiszpania


Jeżeli napiszę, że wszędzie w mieście jest pięknie, to skłamię, a wolałabym tego nie robić. Zdarzają się hotelowe molochy przypominające wręcz wrocławskie dziadostwo stawiane w latach 70. Tradycyjna hiszpańska architektura przeplata się tutaj nieustannie z wysokimi wieżowcami nieudolnie podejmującymi próbę sprostania nowoczesności. Liczą się jednak chęci, a jeśli zależy Ci na tym, żeby zobaczyć hiszpańskie domy, trzeba po prostu się trochę zgubić, zapuścić w miasto i z pewnością na swojej drodze napotkasz urokliwe domki z zielonymi balkonami oraz pięknymi sukiennicami.


torremolinos-spain-4 torremolinos-spain-8

torremolinos-spain-10


Oczywiście, jeśli będziesz chciał/a się przyczepić, to na pewno się przyczepisz. Jeżeli będziesz chciał/a znaleźć kebab i kiczowate pamiątki w Torromolinos to z pewnością je znajdziesz. Jeżeli zamiast tradycyjnej hiszpańskiej kuchni będziesz wolał/a zjeść pizzę i zapić ją colą – to na pewno Ci się to uda. Ale jeśli będziesz chciał/a to możesz spróbować w Torremolinos lokalnej kuchni, porozmawiać z osobami zamieszkującymi miasto na stałe, usiąść w klimatycznej kawiarni i wypić pyszną kawę, zrobić sobie długi spacer wzdłuż plaży i docenić przepiękne widoki.


torremolinos-spain-11torremolinos-spain-12

torremolinos-spain-14


Co warto wiedzieć wybierając się do Hiszpanii?

  1. Do sklepów zawsze wchodź w koszulce. Chociaż hiszpański naród jest wyluzowany, to t-shirty i staniki ściągamy na plaży.
  2. Jeśli wylatujesz z Malagi, to weź poprawkę na lotnisko – jest ogromne.
  3. Lecąc do Hiszpanii zmieniamy czas o godzinkę do przodu.
  4. Policja jest „sympatyczna”, a przynajmniej współpracująca 🙂 i spokojnie możesz urządzać piwkowanie czy też winobranie w miejscach publicznych. (Nie namawiam i nie zachęcam, nie ponoszę odpowiedzialności, ale osobiście praktykowałam i nie poniosłam żadnych konsekwencji poza lekkim bólem głowy rano)
  5. Sklepy w niedziele są zamknięte, a mniejsze sklepiki również nie funkcjonują w porze sjesty 14-17.

torremolinos-spain-15torremolinos-spain-16

torremolinos-spain-19 torremolinos-spain-20torremolinos - spain - 20