Krysia jest twoją najlepszą przyjaciółką. Wiecie o sobie wszystko, spędzacie ze sobą mnóstwo czasu. Wiesz, że możesz na nią liczyć w każdej, nawet najgorszej sytuacji, podobnie jak ona na ciebie. Macie wspólne plany, wiecie, że za  5, 10, 20 lat będziecie siedzieć przy kawce i opowiadać sobie o problemach swoich dzieci, swoich smutkach i radościach. Któregoś dnia pisze do ciebie Zosia. Ach Zosia! No tak, kiedyś bardzo się lubiłyście, raz na jakiś czas spotykałyście, ale znajomość z Krysią była taka intensywna, że Zosia zeszła na drugi plan. Teraz chce to nadrobić i zaprasza Cię na weekend, nad jezioro. Bez Krysi. Co robić?!

Franek, to wspaniały facet! Uroczy, przystojny, opiekuńczy, zaradny. Miłość kwitnie! Pomyślałaś sobie, że fajnie byłoby zacząć nowe studia, bo zawsze fascynowała cię psychologia, ale… „kochanie po co Ci te studia, nie ma sensu!”. Dziewczyny zaplanowały krótki urlop, ale… „kochanie, jak to beze mnie chcesz jechać? Przestań, zaplanowałem dla nas coś specjalnego”. Szukasz pracy, byłaś na rozmowie, zaproponowali ci etat, choć początkowo wypłata nie jest najwyższa… „kochanie, jak masz tyle zarabiać, to lepiej zostań w domu”. I zostajesz. Nie idziesz na studia, nie zaczynasz pracy, nie jedziesz z kumpelami. Mija czas, a wokół ciebie coraz niej ludzi. Jest za to on. Przystojny i opiekuńczy Franek.
Takich sytuacji można by tu opisać jeszcze z 10, może 50. W każdej jednak sens był by ten sam – uzależnienie od drugiej osoby. Jasne, kiedy jesteś z kimś blisko, to taką osobę chcesz uwzględniać w swoich planach, chcesz z nią dzielić swój czas. Ale… nie na wyłączność! Pamiętaj. Ludzie przychodzą i odchodzą, nawet ci najwspanialsi, najukochańsi. Nie uzależniaj się od kogoś – nigdy. Poznałaś nowego faceta? Świetnie. Ale swoją pracę, swoje hobby, swoje ulubione koleżanki miej zawsze przy sobie. Zwłaszcza wtedy, kiedy on próbuje Cię od tego oderwać. Albo ona. Toksyczne przyjaciółki też się zdarzają. Zawsze bądź odrębną jednostką. Bo jeśli ktoś próbuje „stłamsić” Twoje dotychczasowe „ja”, to może nie jest warty/a Twojej uwagi? Nie uzależniaj się od nikogo, bo kiedy ta osoba odejdzie, zostaniesz z niczym. A tego nie chciałby nikt.  /A.

(wszystkie zdjęcia pochodzą z tumblr)