Gorszy dzień? Dowiedz się, jak go poprawić!

Redakcja

20 stycznia, 2024
Świat jest lepszym miejscem, kiedy jesteś szczęśliwy. To takie proste. Kiedy jesteś szczęśliwy, ludzie wokół ciebie też są szczęśliwsi. Masz więcej energii, aby coś zrobić, a zadania wydają się mniej zniechęcające. Jednak osiągnięcie szczęścia nie zawsze jest łatwe. Na poziom szczęścia może wpływać wiele czynników, takich jak zdrowie fizyczne, psychiczne, relacje i satysfakcja zawodowa. Istnieją również pewne nawyki, które mogą sprawić, że Twój dzień będzie lepszy i zapewni Ci niesamowity zastrzyk szczęścia!

Jak odbudować energię?

Pierwszym krokiem jest przyjrzenie się, co powoduje niską energię. Czy to brak snu, za dużo kofeiny, czy za dużo nocnych programów telewizyjnych? Po zidentyfikowaniu przyczyny możesz dokonać zmian i odzyskać energię. Drugim krokiem jest upewnienie się, że dobrze się odżywiasz i ćwiczysz. Trzecim krokiem jest ustalenie, czego potrzebuje twoje ciało, aby poczuć się naładowanym energią. Wreszcie, powinieneś znaleźć sposoby na uwolnienie się od stresu, aby twoje ciało wyprodukowało adrenalinę, która daje nam potrzebny zastrzyk energii. Aby odbudować energię, musimy zadbać o własne zdrowie. Obejmuje to ćwiczenia i zdrowe odżywianie. Musimy również upewnić się, że śpimy wystarczająco dużo i unikać wszelkiego rodzaju nadużywania substancji oraz stresu emocjonalnego. Musimy też efektywnie zarządzać czasem i budować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, która pozwoli nam mieć czas dla siebie.

Jak poprawić samopoczucie?

Zdrowie psychiczne to nie tylko dobre samopoczucie. Chodzi również o to, jak się czujesz w swoim ciele i umyśle. Zdrowie psychiczne jest ważne dla każdego i wpływa na to, jak żyjemy, uczymy się, pracujemy i bawimy się. Wszyscy doświadczyliśmy dobrego nastroju. To jedno z najlepszych uczuć, jakie możemy mieć. Może sprawić, że poczujemy się pobudzeni, szczęśliwi, a nawet przynosi korzyści fizyczne. Istnieje wiele sposobów na wejście w ten stan umysłu, ale czasami potrzebujemy w tym pomocy. Dobre samopoczucie to stan szczęścia, zdrowia i równowagi. To nie tylko brak bólu czy choroby, ale także poczucie, że czyjeś życie jest dobre i sensowne. Oznacza to dobrą jakość życia, w tym zdrowie fizyczne, psychiczne, relacje społeczne i czynniki środowiskowe, takie jak zmiana klimatu. Dobre samopoczucie może poprawić nasze życie na wiele sposobów. Oto kilka z nich:
 • Zrób sobie przerwę.
 • Medytuj.
 • Ćwicz.
 • Zrób coś dla kogoś innego.
 • Posprzątaj przestrzeń wokół siebie.
 • Przeprowadź emocjonalną rozmowę.
 • Zrób listę wszystkich dobrych rzeczy, które ci się dzisiaj przydarzyły.
 • Spędź czas z naturą.

Jak zmienić negatywne myślenie?

Negatywne mówienie do siebie to forma autodestrukcyjnego myślenia, które może być szkodliwe dla zdrowia psychicznego. Jest to akt ciągłego krytykowania siebie i mówienia sobie, że nie jesteś wystarczająco dobry. Ludzie, którzy angażują się w tego typu myślenie, częściej doświadczają depresji, lęku i innych problemów ze zdrowiem psychicznym. Ważne jest, aby pamiętać, że nie ma nikogo, kto ma idealne życie lub osobowość, a negatywne mówienie do siebie tylko naraża cię na rozczarowanie. Negatywne myślenie jest naturalną częścią ludzkiego doświadczenia. To właśnie daje nam zdolność rozumienia naszego świata i przetwarzania trudnych doświadczeń. Ale może też być destrukcyjny, prowadząc do samokrytyki i poczucia nieadekwatności. Jednym ze sposobów na zmianę negatywnej samoświadomości jest skierowanie wewnętrznego krytyka na mnie. Oznacza to, że przestaniesz myśleć o tym, co robisz źle, ale zamiast tego skoncentruj się na tym, co robisz dobrze.

Jak odnaleźć radość w życiu gdy nic nie idzie po naszej myśli?

Najlepszym sposobem na zmianę myśli jest próbowanie nowych rzeczy i stawianie sobie wyzwań. Nie musisz robić niczego drastycznego ani kosztownego, po prostu od czasu do czasu spróbuj czegoś nowego. Dzięki temu na chwilę zapomnisz o swoich kłopotach i dla odmiany zastanowisz się nad czymś innym. Musimy zmienić nasze myśli. Jeśli ciągle myślimy o wszystkich negatywach i nic pozytywnego, to nie możemy znaleźć radości w życiu. Musimy pomyśleć o wszystkich dobrych rzeczach, które się wydarzyły i skupić się na nich, a nie na tym, co wydarzyło się wcześniej lub co będzie dalej.

5 sposobów na zmianę negatywnych wzorców myślenia

 1. Naucz się obserwować z uważnej perspektywy Uważność to stan aktywnej, otwartej uwagi na teraźniejszość. Kiedy praktykujesz uważność, wnosisz świadomość do swoich myśli, uczuć, doznań cielesnych i otaczającego środowiska. Ideą uważności jest to, że skupiając się na chwili obecnej zamiast myśleć o tym, co wydarzyło się w przeszłości lub co może się wydarzyć w przyszłości, możemy stać się bardziej świadomi swoich myśli i uczuć oraz lepiej nimi zarządzać. Uważność możemy rozwijać poprzez uważne ćwiczenia oddechowe lub techniki uważnej medytacji, takie jak skupianie się na oddechu lub określonym obiekcie.
 2. Świadomie twórz pozytywne afirmacje Afirmacje to potężne narzędzie, które można wykorzystać do zmiany sposobu myślenia. Ważne jest, aby wybierać afirmacje, które rezonują z tobą i pochodzą z serca. Możesz użyć afirmacji, aby zmienić swój sposób myślenia i pomóc przezwyciężyć niepokój. Afirmacje to frazy lub zdania, które powtarzasz w kółko, aby przeprogramować swój umysł na pozytywność. Jednym ze sposobów wykorzystania afirmacji jest zapisanie ich na kartce papieru i codzienne czytanie. Możesz również użyć ich jako mantry podczas medytacji, powtarzając je mentalnie zamiast werbalnie.
 3. Ćwicz medytację wdzięczności i współczucie dla siebie Medytacja wdzięczności to uważna praktyka, którą można wykonać w kilka minut. Udowodniono, że pomaga poprawić zdrowie psychiczne i fizyczne. Najlepszym sposobem na rozmyślanie o wdzięczności jest praktykowanie jej każdego dnia. Zacznij od pięciu minut medytacji wdzięczności i stopniowo zwiększaj czas o pięć minut każdego tygodnia, aż zaczniesz medytować nawet godzinę dziennie. Z drugiej strony medytacja współczucia polega na odczuwaniu dobrej woli w stosunku do siebie i innych, przy jednoczesnym puszczaniu negatywnych myśli lub uczuć.
 4. Skontaktuj się ze swoim wewnętrznym dzieckiem i użyj zabawy jako narzędzia do zmian Wewnętrzne dziecko jest metaforą twojego prawdziwego ja, tego, które wymaga opieki i zrozumienia. Kiedy jesteś w kontakcie ze swoim wewnętrznym dzieckiem, jesteś w kontakcie ze swoim prawdziwym ja. Ta technika medytacji jest używana, aby pomóc ludziom się zrelaksować, nawiązać kontakt z emocjami i znaleźć rozwiązania ich problemów. Może być również używany, aby pomóc ludziom poczuć się bardziej pewnymi siebie i szczęśliwymi.
 5. Spróbuj skupić się na radosnych wydarzeniach ze swojej przeszłości W tym ćwiczeniu będziesz musiał znaleźć spokojne miejsce i czas, kiedy będziesz mógł poświęcić się swoim myślom. Będziesz musiał zastanowić się nad dobrymi chwilami z przeszłości. Możesz to zrobić, pamiętając radosne wydarzenia z przeszłości. To ćwiczenie pomoże Ci skontaktować się ze swoimi emocjami, które często są zaniedbywane z powodu gorączkowego trybu życia, w którym żyjemy dzisiaj.

Polecane: