Jak na co dzień dbać o zdrowie żył? Porady dla zdrowych nóg

Redakcja

26 lutego, 2025

Niewydolność żylna to coraz poważniejszy problem zdrowotny – szacuje się, że obecnie dotyka on nawet 60% osób dorosłych. Ryzyko zaburzeń krążenia zwiększa siedzący tryb życia, niezdrowa dieta czy wielogodzinna praca w bezruchu. Skutkiem tego są nieprzyjemne objawy – ciężkość i ból nóg, skurcze łydek czy obrzęki. Na co warto zwrócić uwagę, by wzmocnić żyły i usprawnić przepływ krwi?

Aktywność fizyczna – podstawa zdrowego układu krążenia

Odpowiednia dawka ruchu to jeden z najskuteczniejszych sposobów na utrzymanie zdrowego układu krążenia. Istotne są zarówno regularne treningi, których nasilenie i forma muszą być dostosowane do naszej kondycji oraz stanu zdrowia, jak i codzienna aktywność.

Spędzanie wielu godzin w pozycji stojącej lub siedzącej bardzo źle wpływa na krążenie żylne. Może prowadzić do zastoju krwi w dolnych partiach nóg, co powoduje obrzęki i ból, a także stopniowy rozwój stanu zapalnego. Dlatego w trakcie pracy wymagającej bezruchu wskazane są przerwy, które pozwolą zmienić pozycję i chwilę się porozciągać.

A jakie ćwiczenia są najlepsze dla układu krążenia? Przede wszystkim takie, które angażują mięśnie nóg, np.:

  • spacery,
  • pływanie,
  • jazda na rowerze,

Jak dieta może wspomóc zdrowie żył?

Sposób odżywiania ma ogromny wpływ na cały organizm, w tym także na krążenie. Kluczową kwestią jest odpowiednie nawodnienie, ponieważ zbyt mała podaż wody powoduje zagęszczenie krwi, co utrudnia jej przepływ przez naczynia. Dlatego warto codziennie pić ok. 2-2,5 l płynów[1].

Niektóre składniki żywności są szczególnie istotne w kontekście zdrowych i sprawnych żył. Należą do nich np.:

  • witamina C – jest niezbędna do produkcji kolagenu, który odpowiada za elastyczność ścian naczyń krwionośnych. Jej bogate źródła to np. papryka, cytrusy, truskawki,
  • flawonoidy – mają właściwości przeciwutleniające oraz wzmacniające mikrokrążenie. Są obecne w wielu owocach i warzywach, np. winogronach, papryce, pietruszce, cytrusach czy owocach jagodowych,
  • kwasy omega-3 – mogą zmniejszyć poziom cholesterolu we krwi, a tym samym zmniejszyć ryzyko powstawania blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. Głównym źródłem kwasów omega-3 są tłuste ryby morskie, np. łosoś, makrela.

Z kolei niektóre produkty żywnościowe warto ograniczyć. To głównie słodycze, słone przekąski czy fast foody, które są bogate w cukry i tłuszcze trans. Podnoszą one cholesterol i zwiększają ryzyko otyłości, która sprzyja rozwojowi niewydolności żylnej.

Obrzęk, ciężkość i ból nóg – co pomoże na te dolegliwości?

Dieta i aktywność fizyczna to fundamenty zdrowego układu krwionośnego. Jednak czasem dolegliwości wynikające z zaburzeń krążenia – ciężkie, opuchnięte i bolesne nogi – pojawiają się mimo prowadzenia zdrowego trybu życia. Jednym z najczęściej stosowanych preparatów doraźnie łagodzących te objawy jest żel do nóg z heparyną.

Heparyna to substancja o działaniu przeciwzakrzepowym, przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym. Może ograniczyć wysięk z naczyń krwionośnych i wspomóc odpływ nadmiaru płynów z tkanek, a tym samym zmniejszyć opuchliznę łydek. Podana w formie żelu szybko wchłania się przez skórę i działa precyzyjnie w miejscu aplikacji[2].

Niewydolność żylna rozwija się powoli i na początku nie daje żadnych objawów, niestety z czasem prowadzi do żylaków. Dlatego warto systematycznie dbać o krążenie, by w przyszłości uniknąć poważniejszych problemów zdrowotnych.

[1] Zubilewicz R., Jaroszyński A., Przewlekła choroba żylna, Forum Medycyny Rodzinnej 2015, 9(5): 400-404.

[2] Cabré, F., Camacho, J. A., Rodríguez-Garcés, C. A., Breier, D. V., & Ballarin, M. (2023). Review of Topical Sodium Heparin 1000 IU/g Gel in Symptomatic Uncomplicated Superficial Thrombophlebitis. Cureus, 15(10).

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Artykuł partnera.

Polecane: