Alergie pokarmowe a wzdęcia. Jak sobie radzić?

Redakcja

15 listopada, 2024

Uczulenie na składniki pokarmowe jest związane z nieprawidłową pracą układu odpornościowego, który myli znajdujące się w produktach spożywczych białka z groźnymi dla organizmu substancjami. Efektem tego może być szereg nieprzyjemnych dolegliwości z problemami żołądkowo-jelitowymi na czele. Częstym problemem są nawracające i uporczywe wzdęcia. Dowiedz się, jak sobie z nimi radzić.

Dlaczego alergie pokarmowe powodują wzdęcia?

U osób z alergią pokarmową może dochodzić do powstania stanu zapalnego w przewodzie pokarmowym jako odpowiedź na spożywanie uczulających pokarmów. Stan zapalny może przyczynić się do spowolnienia perystaltyki jelit, przez co resztki jedzenia zalegają w nich dłużej. Dochodzi również do upośledzenia trawienia pokarmów, przez co staje się on łatwą pożywką dla bakterii jelitowych, które fermentują go i wytwarzają gaz. Pęcherzyki gazu wypełniają jelita i to one stanowią przyczynę wzdęć i uczucia ciężkości w jamie brzusznej. [1]

Alergie pokarmowe a wzdęcia – dieta eliminacyjna to podstawa

Najważniejszą i najbardziej skuteczną metodą walki ze wszystkimi objawami alergii pokarmowej jest dieta eliminacyjna, czyli unikanie spożywania szkodliwego pokarmu. Należy dokładnie czytać etykiety produktów spożywczych w poszukiwaniu informacji o znajdujących się w nich składnikach. Warto również unikać spożywania posiłków w bufetach i restauracjach, które nie podają w menu informacji o alergenach. Gdy decydujesz się na jedzenie poza domem, zawsze informuj kelnerów o swojej alergii. [2]

Alergie pokarmowe a wzdęcia – jak leczyć objawowo?

Jeśli zdarzy się, że spożyjesz szkodzący Ci produkt i zaczną doskwierać Ci uporczywe wzdęcia, możesz sięgnąć po preparat na wzdęcia z symetykonem. Ta substancja działa w przewodzie pokarmowym, gdzie doprowadza do rozpadu dużych pęcherzyków uwięzionego w jelitach gazu na mniejsze cząstki. Lek nie zawiera cukru, więc jego substancje pomocnicze nie stanowią dodatkowej pożywki dla bakterii jelitowych, które przeprowadzają procesy fermentacyjne.

W aptece lub sklepie zielarskim możesz kupić ziołowe produkty, które są znane za swojego korzystnego wpływu na pracę przewodu pokarmowego i pomoc w zmniejszaniu wzdęć. Możesz wypróbować napar z mięty pieprzowej, kopru włoskiego czy rumianku. [3]

Alergie pokarmowe a wzdęcia – inne środki zaradcze

Jeśli doskwiera Ci problem wzdęć spowodowany alergią pokarmową, to z diety oprócz szkodzących Ci produktów wyeliminuj pokarmy znane ze swojego potencjału gazotwórczego. Należą do nich m.in. rośliny strączkowe, rośliny kapustne, słodycze, napoje słodkie i gazowane. W okresie nasilenia wzdęć warto również unikać pokarmów tłustych i smażonych, które są ciężkostrawne i mogą spowalniać perystaltykę jelit.

Zadbaj o odpowiednią dawkę ruchu. Ćwiczenia takie jak jazda na rowerze, pływanie czy joga prowadzą do lepszego ukrwienia jelit. Dzięki temu poprawia się ich praca i trawienie pokarmów.

Dobrym sposobem na pozbycie się wzdęć jest także masaż brzucha. Należy go wykonywać okrężnie zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Alergie pokarmowe – bądź czujny

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe towarzysząca alergii pokarmowej to uporczywa dolegliwość. Alergia może jednak wiązać się z wieloma innymi objawami – również z takimi, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia. Jeśli zauważysz, że Twój organizm zaczął inaczej reagować na spożywany pokarm, który Cię uczula, czyli gdy np. zaczynasz odczuwać duszność lub pojawiają się wysypki skórne, nie zwlekaj i zgłoś się na kontrolę do lekarza!

,,To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Przed użyciem zapoznaj się z lekarzem lub farmaceutą.”

Bibliografia

[1]       „Pediatria po Dyplomie – Alergia pokarmowa – aktualny stan wiedzy”. Dostęp: 1 październik 2024. [Online]. Dostępne na: https://podyplomie.pl/pediatria/22144,alergia-pokarmowa-aktualny-stan-wiedzy?srsltid=AfmBOoqCeFw2mv6NeAsrxQkNxdlyTfQ4q53h0tfbtKiSiUYEkEJB_dV6

[2]       „Nadwrażliwość pokarmowa”. Dostęp: 1 październik 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.mp.pl/social/chapter/B16.II.4.26.

[3]       B. Larijani i in., „Prevention and Treatment of Flatulence From a Traditional Persian Medicine Perspective”, Iran Red Crescent Med J, t. 18, nr 4, s. e23664, sty. 2016, doi: 10.5812/ircmj.23664.

Artykuł zewnętrzny.

Polecane: