Jak obuwie może wpływać na zdrowie naszych nóg?

Redakcja

17 maja, 2024

Wybór obuwia powinien być podyktowany nie tylko jego wyglądem, ale także wygodą w jego noszeniu. Noszenie niewłaściwie dobranych butów może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Na co zwrócić uwagę?

Buty – na jakie aspekty zdrowia nóg wpływają?

Przyjrzyjmy się temu, jak obuwie oddziałuje na pracę i stan kończyn dolnych. Bardzo istotna jest tu wygoda. Dobre buty nie powinny Cię nigdzie uciskać i mieć dużo miejsca na palce. Powinny być wyłożone od środka miękkim i przyjemnym materiałem. Brak spełnienia tego warunku skutkuje licznymi otarciami i odciskami, często bardzo bolesnymi.

Buty nie mogą być obcisłe. Po pierwsze – jest to po prostu niewygodne. Po drugie – zaburza powrót krwi ze stóp do serca i sprzyja powstawaniu obrzęków i żylaków.

Podeszwa buta powinna być elastyczna i miękka, dzięki czemu zapewni dobrą amortyzację. Podczas chodzenia Twoje stopy, ale także staw skokowy, kolanowy i kręgosłup są chronione przed efektem, jaki mogłaby na nie wywierać nierówna nawierzchnia. Buty sztywne i twarde mogą przyczyniać się do powstawania urazów i złej postawy ciała.

Na stabilność butów wpływa także rodzaj wkładki. Powinna być ona dostosowana kształtu Twojej stopy, zwłaszcza do łuku stopu. W przeciwnym razie możliwe jest zaburzenie obciążenia kostek i stóp, co przyczyni się do nadmiernej pronacji lub supinacji, a to z czasem skutkuje bólami stóp i zwiększonym napięciem mięśniowym.

Zwróć też uwagę na materiał, z którego wykonane są buty – powinien on umożliwiać skuteczną wentylację. Nadmierne pocenie się stóp sprzyja powstawaniu infekcji bakteryjnych i grzybiczych. [1]

Skutki noszenia źle dobranego obuwia

Konsekwencje dla zdrowia nóg są poważne, jeśli chodzi o korzystanie z obuwia, które jest źle dobrane. Co może się pojawić?

  • Dyskomfort lub ból nóg;
  • Pęcherze, odciski, otarcia;
  • Haluksy i ostroga piętowa;
  • Uszkodzenie stawów i naciągnięcie ścięgien;
  • Nieprzyjemny zapach stóp;
  • Infekcje skóry stóp i grzybica paznokci.

Nie zapominajmy, że od tego, jak pracują stopy, zależy ustawienie stawów skokowych, kolanowych, miednicy i kręgosłupa. Buty, które stanowią nieodpowiednie wsparcie dla stóp, stają się przyczyną wzmożonego napięcia mięśni kończyn dolnych i przykręgosłupowych oraz pogarszają postawę.

Źle dobrane obuwie – jak radzić sobie z objawami?

Pamiętaj, że wymienione poniżej działania mają za zadanie sprawić Ci ulgę w dolegliwościach wywołanych przez niewygodne buty. Nie usuną one przyczyny. Żeby trwale poprawić zdrowie nóg, zmień buty na lepsze.

  • Na pęcherze, otarcia i odciski stosuj plastry ochronne oraz nawilżające kremy lub maści.
  • Na haluksy i ostrogę piętową stosuj leki przeciwbólowe. Zakup wkładki korekcyjne, które zmodyfikują ułożenie stopy w bucie. Skorzystaj z porad fizjoterapeuty.
  • Na żylaki i obrzęki stosuj chłodne okłady. Pomocny może się okazać żel na obrzęki nóg z heparyną, która działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i przeciwzakrzepowo. [2]
  • W przypadku infekcji skóry i paznokci stóp zwróć szczególną uwagę na higienę. Stosuj dostępne w aptekach preparaty antybakteryjne i antygrzybiczne. W razie konieczności zgłoś się do dermatologa.
  • W przypadku uszkodzenia stawów i ścięgien oraz innych poważniejszych urazów będziesz potrzebował pilnej opieki medycznej.

Dobór odpowiedniego obuwia ma kluczowe znaczenie dla zdrowia stóp i całych nóg. Ponadto wpływa na ogólną postawę ciała, a więc na to, jak stoisz, chodzisz i jak pracuje Twój kręgosłup. Wybierając obuwie na co dzień, zadbaj o to, żeby zapewniało komfort i odpowiednie wsparcie dla Twoich stóp.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Przed użyciem zapoznaj się z lekarzem lub farmaceutą.

Bibliografia

[1]       A. K. Buldt i H. B. Menz, „Incorrectly fitted footwear, foot pain and foot disorders: a systematic search and narrative review of the literature”, Journal of Foot and Ankle Research, t. 11, nr 1, s. 43, lip. 2018, doi: 10.1186/s13047-018-0284-z.
[2]       „Heparyna – Medycyna Praktyczna”. Dostęp: 31 sierpień 2023. [Online]. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=371

Artykuł przygotowany przez partnera strony.

Polecane: