Kaszel to naturalny odruch obronny organizmu, który ma na celu oczyszczenie dróg oddechowych ze szkodliwych substancji. Występuje też wtedy, kiedy w oskrzelach odkłada się nadmierna ilość wydzieliny. Jest ona gęsta i kleista, przez co oblepia śluzówkę dróg oddechowych i zaburza jej prawidłowe funkcjonowanie. Sprawdź, co pomoże Ci pozbyć się śluzu, a tym samym zwalczyć kaszel.
Dbaj o nawilżenie śluzówek
Odpowiednie nawilżenie śluzówek jest niezbędne do ich prawidłowej pracy. Kiedy są wyschnięte, łatwo o ich podrażnienie i rozwój stanu zapalnego. Kondycja błon śluzowych w dużej mierze zależy od tego, jakie powietrze wdychasz. Jego wilgotność powinna utrzymywać się w granicach 40-60%. Jeśli jest zbyt suche, negatywnie wpłynie na Twoje drogi oddechowe, w tym nasili objawy choroby, takie jak kaszel i ból gardła oraz zagęści wydzielinę oskrzelową.
Jak zadbać o śluzówki? Nawilżaj je przy pomocy:
- wody morskiej w aerozolu,
- tabletek do ssania z porostem islandzkim,
- inhalacji z soli fizjologicznej,
- picia dużej ilości płynów.
Stosuj leki dopasowane do rodzaju kaszlu
W aptekach znajdziesz leki zarówno na kaszel suchy, jak i mokry. Te pierwsze zawierają np. lewodropropizynę o działaniu blokującym sygnał drażniący, który płynie z dróg oddechowych do mózgu. W ten sposób hamuje ona odruch kaszlu, co jest przydatne wtedy, kiedy jest on nieproduktywny.
Z kolei lek na kaszel mokry pomaga rozrzedzić wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych. Tak działa np. ambroksol – nasila produkcję rzadkiego płynu, który miesza się ze śluzem i upłynnia go. Pobudza także wydzielanie surfaktantu, czyli substancji powierzchniowo czynnej niezbędnej do prawidłowej pracy pęcherzyków płucnych. Ponadto lek ten wzmacnia ruchy rzęsek na nabłonku dróg oddechowych, które odpowiadają za transport wydzieliny na zewnątrz. Badania wskazują też na przeciwzapalne właściwości ambroksolu oraz jego korzystny wpływ na stężenie w oskrzelach jednocześnie podawanych antybiotyków[1].
Wspomagaj leczenie inhalacjami
Inhalacje możesz przeprowadzić tradycyjnie lub przy pomocy inhalatora. Żeby wykonać te pierwsze, wystarczy garnek z gorącą wodą, olejki eteryczne i ręcznik. Do naczynia dodaj kilka kropli olejków, a następnie pochyl się nad nim i przykryj głowę ręcznikiem. Wdychaj parę wodną przez kilka minut, ale uważaj, żeby się przy tym nie poparzyć. Olejki o działaniu wykrztuśnym to np.:
- eukaliptusowy,
- tymiankowy,
- szałwiowy,
- miętowy.
Inhalator działa na innej zasadzie. Rozbija on wybrany płyn na drobne cząstki zawieszone w powietrzu w postaci mgiełki. Dzięki temu mogą one dotrzeć dalej w głąb dróg oddechowych, wprost do miejsca objętego stanem zapalnym. Do tego rodzaju inhalacji możesz zastosować m.in.:
- sól fizjologiczną – to 0,9% roztwór chlorku sodu, który pomaga oczyścić i nawilżyć drogi oddechowe,
- hipertoniczny roztwór chlorku sodu o stężeniu 3% – może zmniejszyć obrzęk śluzówki i upłynnić zalegającą w oskrzelach wydzielinę,
- ampułki z dodatkiem kwasu hialuronowego – substancja ta silnie wiąże wodę, która może rozrzedzić śluz oraz nawilżyć wyschnięte śluzówki[2].
Jeśli kaszel utrzymuje się dłużej niż tydzień, a leczenie nie przynosi poprawy, warto wybrać się do lekarza. Nie zwlekaj z wizytą także w razie wystąpienia niepokojących symptomów, takich jak duszność, świszczący oddech czy ból w klatce piersiowej. Kaszel może mieć różne przyczyny i w przypadku przedłużających się objawów do leczenia niezbędna jest prawidłowa diagnoza.
[1] Jędrzejek, M., Pokorna-Kałwak, D., & Mastalerz-Migas, A. (2020). Praktyczne zastosowanie leków mukoaktywnych. Lekarz POZ, 1: 14-19.
[2] Kozikowska, K., & Sybilski, A. J. (2023). Nebulizacja u pacjentów z chorobami układu oddechowego w okresie infekcyjnym. Alergoprofil, 19(2): 8-12.
Artykuł partnera.