Wakacje a problemy trawienne. Jak się przygotować?

Redakcja

17 czerwca, 2024

Długie podróże, wykańczające wycieczki i ekscytujące atrakcje – wszystko to może być elementem wakacyjnego wyjazdu. Zwykle każdy z utęsknieniem czeka na urlop i oderwanie się od codziennej rutyny. Co robić, jeśli pojawiają się u Ciebie problemy z trawieniem, które mogą popsuć wakacyjny relaks?

Problemy z trawieniem na wakacjach – skąd się biorą?

Wakacyjne podróże to wyzwanie dla przewodu pokarmowego i ma to kilka przyczyn. Przede wszystkim odrywasz się od codziennego harmonogramu spożywania posiłków. Na wyjeździe trudniej o regularność. Zmienia się też objętość spożywanych dań – częściej przejadasz się, bo chcesz spróbować jak najwięcej smakołyków z lokalnej kuchni. Na wakacjach mamy też tendencję do częstszego sięgania po produkty ciężkostrawne, wysoce przetworzone i te o potencjale wzdymającym.

Objawy problemów z trawieniem

Problemy z trawieniem mogą się objawiać na różne sposoby, a najczęściej pojawia się:

  • ból brzucha;
  • wzdęcia, nadmierne odbijanie i oddawanie gazów;
  • nudności, wymioty, zaparcia lub biegunki;

Te symptomy mogą mieć różny stopień nasilenia i występować samodzielnie lub po kilka naraz. [1]

Problemy trawienne – co spakować do wakacyjnej apteczki?

Na wszelkie objawy związane z problemami trawiennymi warto reagować jak najszybciej, żeby szybko móc wrócić do wakacyjnego odpoczynku w pełni sił. Dobrze przygotuj się na wyjazd, zabierając ze sobą wszelkie preparaty apteczne, które mogą Ci się przydać. Koniecznie spakuj:

  • leki przeciwbólowe i przeciwzapalne tj. ibuprofen i paracetamol;
  • leki rozkurczowe zawierające np. drotawerynę;
  • preparaty przeczyszczające, np. bisakodyl, laktuloza;
  • leki przeciwbiegunkowe, np. loperamid;
  • tabletki na wzdęcia zawierające symetykon;
  • leki na zgagę zawierające np. omeprazol, węglan wapnia.

Skład swojej wakacyjnej apteczki możesz skonsultować wcześniej z lekarzem. Powiedz mu o obawach związanych z dolegliwościami trawiennymi podczas podróży i zgłoś wszystkie problemy, które miałeś w przeszłości w trakcie wakacji. [2]

Domowe sposoby na problemy trawienne

Nie zapomnij o prostych i tanich sposobach na usprawnienie pracy przewodu pokarmowego. Pij dużo wody. Dostatecznie dobre nawodnienie organizmu poprawia krążenie krwi w całym ciele, również w jelitach i gruczołach trawiennych. Ponadto picie wody zapobiega powstawaniu zaparć i może zmniejszać nasilenie wzdęć.

Jeszcze przed wyjazdem włącz do codziennej rutyny aktywność fizyczną. Umiarkowanie intensywne ćwiczenia wykonywane codziennie stanowią dobre wsparcie dla pracy całego ciała i poprawiają perystaltykę przewodu pokarmowego. [3]

W trakcie wakacyjnego urlopu możesz pić napary na bazie ziół tj. rumianek, koper włoski, prawoślaz lekarski czy mięta pieprzowa. Mają one działanie wiatropędne, żółciopędne i rozkurczowe, więc korzystnie wpływają na zniesienie nie jednego, a kilku objawów związanych z pogorszeniem trawienia. [4]

Nie pozwól, żeby dolegliwości związane z zaburzeniami trawiennymi zepsuły Twój wakacyjny odpoczynek. Przygotuj się wcześniej i miej pod ręką preparaty, które mogą Ci pomóc w walce z dokuczliwymi objawami.

To jest lek/wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną treścią ulotki dołączonej do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Bibliografia

[1]       V. Stanghellini i in., „Gastroduodenal Disorders”, Gastroenterology, t. 150, nr 6, s. 1380–1392, maj 2016, doi: 10.1053/j.gastro.2016.02.011.

[2]       „Indeks Leków MP”. Dostęp: 2 maj 2024. [Online]. Dostępne na: https://indeks.mp.pl/

[3]       M. K. Hosseini-Asl, E. Taherifard, i M. R. Mousavi, „The effect of a short-term physical activity after meals on gastrointestinal symptoms in individuals with functional abdominal bloating: a randomized clinical trial”, Gastroenterol Hepatol Bed Bench, t. 14, nr 1, s. 59–66, 2021.

[4]       B. Larijani i in., „Prevention and Treatment of Flatulence From a Traditional Persian Medicine Perspective”, Iran Red Crescent Med J, t. 18, nr 4, s. e23664, sty. 2016, doi: 10.5812/ircmj.23664.

Artykuł promocyjny.

Polecane: