Znaczenie profilaktyki w zachowaniu zdrowia mężczyzn w średnim wieku

Redakcja

13 marca, 2024

Mężczyźni dużo rzadziej niż kobiety w ich wieku i z podobnymi problemami zdrowotnymi korzystają z sektora usług zdrowia. Wiele objawów chorób, nawet w zaawansowanym stadium jest lekceważonych, przez co rekonwalescencja jest dłuższa, bardziej obciążająca i kosztowniejsza. Dlaczego profilaktyka chorób jest ważna?

Profilaktyka chorób przedłuża życie

Profilaktyka to szereg działań ukierunkowanych na kontrolę występowania chorób. Dzięki zachowaniom prozdrowotnym i regularnie wykonywanym badaniom profilaktycznym możliwe jest zapobiegnięcie wystąpieniu chorób, wykrycie ich na wczesnym etapie dającym szansę na wyleczenie lub zatrzymanie ich postępu i skutków. W wielu przypadkach można uchwycić początkowy rozwój schorzenia i wyeliminowanie go, dzięki czemu dobry stan zdrowia utrzymuje się dłużej.

Podstawowe badania profilaktyczne dla mężczyzn w średnim wieku

Dobry przegląd stanu zdrowia umożliwia wdrożenie szybkiej terapii ukierunkowanej na Twój problem medyczny. Jakim badaniom powinieneś się regularnie poddawać, żeby mieć pod kontrolą swoje zdrowie?

  1. Kolonoskopia – jest dostępna jako darmowe badanie przesiewowe raz na 10 lat po 50. roku życia. Pozwala na wykrycie raka jelita grubego lub stanów przedrakowych. Już podczas badania można usunąć podejrzane zmiany.
  2. PSA i badanie per rectum (palcem przez odbyt) – pozwalają na wykrycie chorób prostaty, przede wszystkim raka prostaty i łagodnego przerostu prostaty. Badania powinno się wykonywać co roku. Stwierdzenie przerostu prostaty jest wskazaniem do leczenia farmakologicznego (leki na prostatę na bazie ziół dostępne bez recepty lub leczenie preparatami chemicznymi i hormonalnymi) lub zabiegowego. Podejrzenie raka prostaty wymaga uważnego poszerzenia diagnostyki.
  3. Morfologia krwi i lipidogram – te badania wykonywane z porannej próbki krwi mogą wskazać m.in. na anemię (leczona preparatami żelaza, kwasem foliowym lub witaminą B12 – zależnie od przyczyny), zaburzenia gospodarki tłuszczowej (leczone statynami) lub nowotwory krwi (leczone w specjalistycznych ośrodkach).
  4. Samobadanie jąder – nowotwory jąder są częstsze u młodych mężczyzn, ale mogą pojawić się u dojrzałych mężczyzn. Każdą niepokojącą zmianę skonsultuj z lekarzem.

Zdrowe starzenie się

Starzenie się w zdrowiu ma charakter wielowymiarowy. To nie jest tylko to, co mogą Ci zaoferować ośrodki ochrony zdrowia i współczesna medycyna, ale również działania, które podejmujesz samodzielnie. Duże znaczenie ma sfera psychiczna, dogadywanie się z rodziną i znajomymi. Ułożone życie prywatne dobrze wpływa na chęć radzenia sobie z problemami zdrowotnymi.

Nie zapominam o zdrowej, zbilansowanej diecie dostosowanej kalorycznością i składem do Twoich potrzeb. Podejmuj regularnie aktywność fizyczną.

Zadbaj wcześniej o posiadanie odpowiednich zasobów finansowych. Posiadanie oszczędności „na starość” czy „na czarną godzinę” przynosi spokój psychiczny. W razie załamania stanu zdrowia łatwiej i szybciej można sobie zapewnić odpowiednią opiekę medyczną. [1], [2]

Zdrowie jest tylko jedno, więc powinieneś o nie dbać. Działania profilaktyczne są skuteczną metodą wczesnego wykrywania chorób, dlatego nie wahaj się i już dziś porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym o tym, jaki zestaw badań i testów warto u Ciebie wykonać.

To jest lek/wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną treścią ulotki dołączonej do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Bibliografia

[1] M. Solhi, R. Pirouzeh, i N. Zanjari, „Middle-aged preparation for healthy aging: a qualitative study”, BMC Public Health, t. 22, nr 1, s. 274, luty 2022, doi: 10.1186/s12889-022-12715-x.

[2] M. Solhi, R. Pirouzeh, i N. Zanjari, „Perspectives on healthy aging in middle age: Evidence for health promotion interventions”, J Educ Health Promot, t. 11, s. 5, sty. 2022, doi: 10.4103/jehp.jehp_972_20.

Artykuł promocyjny.

Polecane: