Co warto zobaczyć w Rzymie?

Redakcja

23 stycznia, 2024
Miasto Rzym, stolica Włoch, to ikona kultury. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miast na świecie i jest wiele powodów, dla których warto je odwiedzić. Rzym został założony 21 kwietnia 753 pne przez Romulusa i Remusa, których wychowała wilczyca. Cesarstwo Rzymskie rządziło przez ponad 500 lat, dopóki nie zostało obalone w 476 r. n.e. Rzym ponownie stał się niepodległym państwem-miastem, a teraz służy jako stolica Włoch. Najlepszym sposobem na zwiedzanie Rzymu jest spacer po jego historycznym centrum, które obejmuje wszystkie słynne zabytki, takie jak Koloseum i Panteon. Istnieje również wiele innych atrakcji, które można znaleźć w tej okolicy, takich jak muzea, kościoły, starożytne ruiny i fontanny.

Spójrz na miasto z nowej perspektywy ze szczytu Schodów Hiszpańskich

Schody Hiszpańskie, czyli Scalinata di Trinità dei Monti to zestaw szerokich schodów, które prowadzą z Piazza di Spagna do kościoła Trinità dei Monti. Jest to jeden z najbardziej znanych zabytków Rzymu i oferuje wspaniały widok na miasto. Schody Hiszpańskie są symbolem XVIII-wiecznej sztuki rokoko Rzymu. Zaprojektowali je architekt Carla Maderna dla papieża Grzegorza XV, który chciał połączyć swój rodzinny pałac z kościołem Trinità dei Monti. Klatka schodowa została otwarta w 1723 roku po ośmiu latach prac budowlanych. Schody są ozdobione wieloma rzeźbami i płaskorzeźbami autorstwa wybitnych artystów, takich jak Antonio Canova i Pietro Bracci.
love-your-life-love-your-life-piazza-di spagna

Dlaczego Rzym?

Rzym to miasto, które ma wszystko – wspaniałą historię, cudowne jedzenie, świetną pogodę i wspaniałych ludzi. Można tu spędzić cały dzień na zwiedzaniu i nigdy się nie nudzić. Oto kilka powodów, dla których warto odwiedzić Rzym: Historia Rzym jest jednym z najstarszych miast świata i ma bogatą historię. Można tu zobaczyć wiele zabytków i miejsc, które są świadkami wielu ważnych wydarzeń w dziejach ludzkości. Jedzenie Rzym to raj dla miłośników dobrego jedzenia. Znajdziesz tu wszystko, od pizzy i pasta po wykwintne dania kuchni włoskiej. Pogoda Rzym leży w środkowej części Włoch, więc pogoda jest tu łagodna przez cały rok. W lecie można się tu opalać na plaży, a zimą spacerować po ulicach miasta w otoczeniu pięknych ozdób świątecznych. Ludzie Rzymianie są bardzo gościnnymi i otwartymi ludźmi. Zawsze chętnie pomogą turystom i udzielą im wskazówek, jak zwiedzać miasto. Atrakcje Rzym jest pełen atrakcji turystycznych, które trudno znaleźć w innych miastach. Zobaczysz tu m.in. Koloseum, Forum Romanum, Watykan, Bazylikę św. Piotra i wiele innych ciekawych miejsc.

Zwiedzanie Koloseum i poznanie jego krwawej historii

Koloseum jest symbolem Cesarstwa Rzymskiego i jedną z najważniejszych atrakcji Rzymu. Został zbudowany przez cesarza Wespazjana w 72 rne i był używany jako miejsce do igrzysk gladiatorów, publicznych egzekucji, inscenizacji słynnych bitew i innych wydarzeń. Uważa się, że Koloseum może pomieścić ponad 50 000 widzów. Od momentu powstania był używany do wielu celów, ale dziś służy głównie do organizowania koncertów i przedstawień operowych. Krwawa historia rzymskiego Koloseum sięga tego okresu, kiedy służyło jako miejsce masowych egzekucji chrześcijan, igrzysk gladiatorów, polowań na zwierzęta i publicznych egzekucji.

Zachwyć się pięknem Watykanu

Wizyta w Watykanie to prawdziwa podróż odkrywcza. Od budzącej podziw architektury i bezcennych dzieł sztuki, po wielowiekowe tradycje i fascynującą historię, jest tak wiele rzeczy do zobaczenia i zrobienia.
 • Plac Świętego Piotra Plac Świętego Piotra to piękny plac w Watykanie. Znajduje się na zachód od Bazyliki Świętego Piotra i ma powierzchnię 44 000 metrów kwadratowych. Plac otaczają doryckie kolumny i figury świętych. Flagę Państwa Watykańskiego można zobaczyć na maszcie na środku placu.
  love your life love your life plac sw piotra
  Plac św. Piotra został zaprojektowany przez Gian Lorenzo Berniniego, któremu zlecono przeprojektowanie go w 1656 roku po tym, jak poprzedni projekt został skrytykowany za brak jedności i symetrii, ponieważ był budowany przez wieki bez żadnego ogólnego planu ani projektu.
 • Kaplica Sykstyńska Kaplica Sykstyńska to kaplica w Watykanie we Włoszech. Jest to jeden z najsłynniejszych i najbardziej znaczących budynków na świecie. Kaplica Sykstyńska została zamówiona przez papieża Juliusza II w 1508 roku, a ukończona przez Michała Anioła w latach 1508-1512. Kaplica została ozdobiona obrazami przedstawiającymi historie biblijne od Genesis do Sądu Ostatecznego.
 • Bazylika św. Piotra Bazylika Świętego Piotra jest największym kościołem chrześcijańskim na świecie. Położona w Watykanie, Rzym, Włochy, bazylika służy jako siedziba Kościoła rzymskokatolickiego i siedziba jednego z jego najważniejszych miejsc kultu religijnego. Bazylika św. Piotra została zbudowana w latach 1506-1626 na szczycie wcześniejszego kościoła z ok. 330 r., który podczas epidemii dżumy w latach 1523-1524 został zamieniony na cmentarz.
 • Wielka Galeria Bazyliki Świętego Piotra Wielka Galeria Bazyliki Świętego Piotra to długa, wąska sala ze sklepieniem kolebkowym. Został zamówiony przez papieża Juliusza II i zaprojektowany przez Michała Anioła w 1505 roku. Ściany zdobią obrazy przedstawiające Historię Kościoła i Życie Chrystusa oraz sceny z Księgi Rodzaju. Wielka Galeria znajduje się na drugim poziomie Bazyliki św. Piotra, która została ukończona w 1626 roku. Galeria ma sto pięć metrów długości i cztery metry szerokości. Została nazwana „najpiękniejszą galerią całej sztuki”, ponieważ wyświetla niektóre z najlepszych dzieł Michała Anioła – w tym jego słynne freski na suficie, jego posąg „Pieta” i arcydzieło „Sąd Ostateczny”.

Rzymskie atrakcje turystyczne

Rzym to jedno z najczęściej odwiedzanych miast na świecie. Ma wiele do zaoferowania, od starożytnych ruin po średniowieczne kościoły i tętniące życiem ulice. Poznaj kilka klasycznych miejsc najczęściej odwiedzanych przez turystów:
 • Eksploracja Panteonu Panteon to świątynia w Rzymie we Włoszech. Został zbudowany przez cesarza Hadriana w II wieku naszej ery. Panteon to okrągły budynek z portykiem (ganek), który stoi pośrodku. Wejście znajduje się od strony wschodniej i prowadzi na wewnętrzny dziedziniec otoczony sześcioma dużymi granitowymi kolumnami. Kolumny są ułożone w trzy pary i podtrzymują sześć łuków prowadzących do wnętrza świątyni. Wnętrze tej rzymskiej świątyni jest bardzo ozdobione marmurem i innymi materiałami sprowadzanymi z całej Europy. Wewnątrz znajduje się wiele posągów, w tym jeden przedstawiający Marka Aureliusza na koniu z synem Kommodusem u boku.
 • Poruszanie się po Forum Romanum Forum Romanum to jedna z najbardziej znanych i najlepiej zachowanych ruin na świecie. Został zbudowany przez Rzymian w I wieku pne jako targowisko i miejsce spotkań. Dziś jest nadal popularnym miejscem odwiedzanym przez turystów ze względu na bogatą historię. Forum Romanum zostało zbudowane jako rynek i miejsce spotkań przez Rzymian w I wieku pne. Do dziś jest popularny wśród turystów ze względu na swoją bogatą historię.
 • Zwiedzanie willi cesarza Hadriana Pałac jest pięknym miejscem i idealnym miejscem na zwiedzanie. Kompleks został odrestaurowany i można zobaczyć części mieszkalne, łaźnię, pokoje prywatne, ogrody, a nawet amfiteatr. Wizyta w willi Hadriana jest obowiązkowym punktem programu dla każdego turysty odwiedzającego Rzym.

Rzym – Miasto barokowych zabytków

Styl barokowy to połączenie tradycyjnego włoskiego baroku i nowego francuskiego stylu rokoko. W tym czasie był to bardzo popularny styl w Rzymie. Najbardziej znane przykłady tego typu zabytków to: Piazza Navona – Fontanna Czterech Rzek to jeden z najsłynniejszych zabytków Rzymu. Został zaprojektowany przez Berniniego i zbudowany w latach 1651-1656 dla papieża Innocentego X Pamphilj. Bazylika Świętego Piotra – Jeden z najsłynniejszych kościołów w Rzymie, Bazylika Świętego Piotra jest również jednym z najstarszych budynków, zbudowanym w latach 1506-1626 według projektu Donato Bramante i Michelangelo Buonarroti.

Polecane: